Płatności cykliczne BLIK – co to takiego?

Transakcje z wykorzystaniem telefonów komórkowych są chętnie stosowane przez użytkowników ze względu na wygodę oraz prostotę obsługi aplikacji niezbędnych do dokonania transakcji, Jednym z popularnych rozwiązań w ramach płatności mobilnych jest BLIK. Warto wiedzieć, na czym polegają operacje cykliczne.

Charakterystyka BLIK-a

Usługa dostępna jest dla klientów banków, które zdecydowały się na połączenie systemów informatycznych oraz aplikacji mobilnych z Polskim Standardem Płatności. Aktywacja BLIK-a nie wiążę się z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat. Mechanizm działania modułu opiera się na sześciocyfrowych kodach, które każdorazowo są generowane przez PSP. Kombinację te użytkownik musi wprowadzić do terminala, bankomatu lub wpłatomatu w zależności od rodzaju dokonywanej transakcji. BLIK umożliwia ponadto przelanie środków na wskazany numer telefonu. Procedura, obejmująca wygenerowanie kodu, autoryzację, zatwierdzenie oraz przelanie środków, nie trwa dłużej niż kilkadziesiąt sekund. BLIK stanowi  jeną z metod płatności online. Chcąc skorzystać z usługi, trzeba mieć zatem dostęp do internetu.

Operacje rekurencyjne

Operatorzy BLIK-a regularnie wprowadzają nowe funkcje, zwiększające zastosowanie modułu.  Użytkownicy usługi mogą m.in. realizować płatności dotykowe bez konieczności podpinania karty debetowej lub kredytowej. Przydatną opcją są ponadto operacje cykliczne. Ich zarządzanie odbywa się za pośrednictwem aplikacji mobilnej Banku Pekao S.A. lub ING. Płatności cykliczne są wygodnym rozwiązaniem zarówno dla użytkowników, jak i odbiorców należności. Żadna ze stron nie musi bowiem martwić się, iż comiesięczne należności zostaną uregulowane w odpowiednim terminie. Wystarczy zaznaczyć właściwą metodę płatności na stronie Play lub MojaAviva. Kolejnym etapem jest wprowadzenie kodu BLIK i przejście do aplikacji w celu zatwierdzenia operacji PIN-em. Play wysyła zapytanie, dotyczące cyklu płatności. W oparciu o informacje operatora operacje rekurencyjne zostają zapisane przez dostawcę systemów transakcji.

Dzięki płatnościom cyklicznym nie trzeba martwić się o comiesięczne zobowiązania za telefon. Aktywacja usługi jest niezwykle prosta i szybka w realizacji. Warto zatem skorzystać z tego udogodnienia.