Kiedy powinno się wykonać badania prenatalne?

Kiedy powinno się wykonać badania prenatalne?

Badania prenatalne przeznaczone są wyłącznie dla kobiet, które znajdują się w tak zwanym stanie błogosławionym. Są jednym z najważniejszych działań diagnostycznych, które wykonuje się w ciąży, a mimo to nie są one obowiązkowe. Kto zatem powinien bezwzględnie je wykonać? Sprawdźmy to!

Kilka słów o badaniach prenatalnych

Badania prenatalne wykonuje się u kobiet ciężarnych w celu potwierdzenia bądź wykluczenia poważnych wad płodu u dziecka. Wiele z nich możemy zdiagnozować już w ósmych czy dziewiątym tygodniu ciąży. W ten sposób rodzice nienarodzonego dziecka mogą być spokojni o jego przyszłość poza łonem matki. Jeśli zaś specjaliści w trakcie badań znajdą nieprawidłowości, będą mogli się oni do tego przygotować i rozpocząć leczenie dziecka, jak najszybciej będzie to możliwe. Często dzieje się to tuż po narodzinach lub w skrajnych przypadkach, jeszcze w okresie prenatalnym.

Kto powinien zdecydować się na wykonanie badań prenatalnych?

Zaleca się wykonanie badań prenatalnych w każdej ciąży. Istnieje jednak kilka czynników zwiększonego ryzyka wystąpienia wad płodu, które sprawiają, iż taka diagnostyka jest wręcz niezbędna. Kiedy więc na pewno nie powinno się z nich rezygnować?Pogłębioną diagnostykę dziecka w trakcie trwania ciąży powinny wykonać zwłaszcza kobiety, które zaszły w nią już po 35. roku życia. Wraz z wiekiem matki wzrasta bowiem ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Nie powinny się nad nimi zastanawiać także te matki, u których choroby genetyczne występowały w rodzinie (dotyczy to także rodziny ojca dziecka) lub które w przeszłości urodziły już chore dziecko. Inną przesłanką do wykonania badań genetycznych będzie spora różnica wieku pomiędzy matką a ojcem dziecka – jeśli kobieta zaszła w ciążę z dużo starszym od siebie mężczyzną (po 55. roku życia). Ostatnim czynnikiem ryzyka jest zapłodnienie in vitro, które również zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych u dziecka.

Mimo kilku czynników ryzyka, które kwalifikują ciężarne do ich wykonania, nad badaniami prenatalnymi powinna pomyśleć każda kobieta w ciąży. Mogą one bardzo pomóc jej dziecku w przyszłości.