5 rzeczy, które powinno mieć dobre żelazko – jak je wybrać?

Niektórzy nie mają nic przeciwko prasowaniu, inni zaś robią to niechętnie. Bez względu na osobiste preferencje dotyczące tej czynności warto wiedzieć jakie funkcje i parametry powinno mieć dobre żelazko, by prasowanie było przede wszystkim szybkie, efektywne i jak najmniej męczące. Oto praktyczne wskazówki!

Rodzaj i sposób zasilania żelazka do domu

Domowe żelazko może mieć tylko jeden wydajny sposób zasilania – sieciowy. Szczególnie przydaje się wtedy, gdy prasuje się stosy ubrań, pościeli i innych tkanin. Jednak modele bezprzewodowe również mają swoich zwolenników. Pozwalają zaoszczędzić sobie nerwów, bo nie posiadają kabli, w które można się zaplątać.

Drugą kwestią jest sam typ urządzenia. Tradycyjne i najprostsze sprzęty charakteryzują się obecnością aluminiowej stopy, która bardzo wolno się nagrzewa. Z drugiej strony dobrze trzyma ciepło i można nim efektywnie prasować przez długi czas. Nie ma jednak miejsca na zbiornik na wodę, nie mówiąc już o możliwości produkowania pary. Jeśli zastanawiasz jakie żelazko wybrać, by było naprawdę wydajne i ułatwiało pracę, zerknij na modele z funkcją pary. Godne zainteresowania są również stacje parowe, które posiadają oddzielny podgrzewany zbiornik, w którym woda zmienia stan z ciekłego na gazowy.

Jaki wpływ na prasowanie ma stopa żelazka?

Krótko rzecz ujmując – bezpośredni. Dla zapewnienia sobie skutecznego prasowania trzeba wiedzieć, jak wybrać żelazko, które nie będzie powodowało przywierania materiału. Nie może też mieć skłonności do zarysowań. Bardzo popularne i jednocześnie niezwykle odporne są żelazka ze stopą ceramiczną, teflonową i szafirową. Nie ma dla nich znaczenie, czy przypadkowo przejedziesz po guzikach, czy zamku. Są na to uodpornione. Dzięki nim możesz prasować w obu kierunkach, bez względu na prasowany materiał.

Moc żelazka a jakość prasowania

Nie zawsze zasada „im więcej, tym lepiej” się sprawdza, jednak w przypadku urządzeń do prasowania tak jest. Dobre żelazko powinno mieć moc w granicach 2000-2600 W. Dzięki temu bardzo szybko się rozgrzeje i będzie gotowe do wytworzenia sporej ilości pary. Ma to znaczenie, szczególnie gdy jest konieczność wyprasowania czegoś bardzo szybko. Chociaż pobór prądu wydaje się spory, użytkowanie takiego żelazka nie przekłada się mocno na koszty. Godzina pracy takiego urządzenia to ok. 1,10 zł.

Ilość pary wytwarzanej przez żelazko

Obok mocy i rodzaju stopy bardzo ważny parametr wpływający na komfort prasowania. Gorąca para wpływa na uelastycznienie i rozciągnięcie materiału prasowanego, co ułatwia usunięcie zagięć. Żelazka polecane do domowego użytku powinny być w stanie wyrzucić z siebie ok. 45 gramów pary/minutę.

Obecność dodatkowych funkcji w żelazku

Poza wymienionymi cechami zwróć uwagę na to, czy dany model ma:

  • regulację temperatury,
  • funkcje samooczyszczania,
  • system zapobiegający kapaniu wody,
  • uderzenie pary,
  • prasowanie w pionie,
  • automatyczne wyłączanie zasilania po pewnym czasie.

Teraz decyzja o wyborze odpowiedniego modelu żelazka będzie o wiele łatwiejsza. Nic już nie stanie na przeszkodzie do idealnie wyprasowanej koszuli, bluzki, czy obrusu. Powodzenia!

Źródła:

https://allegro.pl/artykul/rzeczy-o-ktorych-trzeba-pamietac-wybierajac-zelazko-32049

Jak dobrze wybrać żelazko? Moc to nie wszystko