Linie dialogowe w grach komputerowych – czym powinny się charakteryzować?

Gry komputerowe są ogromną częścią codziennej rozrywki milionów osób na świecie. Przygotowywane przez deweloperów produkcje stoją na coraz to wyższym poziomie graficznym, implementowane są coraz ciekawsze mechaniki. Tym, co ma równie duże – o ile nie większe – znaczenie od aspektów technologicznych, są właśnie dialogi.

Dialogi w scenariuszach filmowych czy grach komputerowych rządzą się swoimi prawami. Podczas tworzenia tego rodzaju treści należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które nie tylko uwiarygodnią wypowiadane przez bohaterów kwestie, ale będą również na przykład odzwierciedlać ich osobowość. W artykule przyjrzymy się bliżej temu, w jaki sposób powinno tworzyć się linie dialogowe do gier komputerowych.

Jak ważne są dialogi w grach?

Przede wszystkim jednak powinniśmy sobie uświadomić, jak duże znaczenie mają odpowiednio skonstruowane dialogi dla gry komputerowej. Dzięki nim zyskuje nie tylko fabuła, ale również postacie – są znacznie bardziej wiarygodne, przez co gracz może się z nimi utożsamiać czy wręcz odczuwać podobne emocje.

Wiele zależy od gatunku produkcji. W branży gier komputerowych tworzy się zarówno tytuły nastawione bardziej na opowiadanie ciekawej i angażującej historii, jak i te służące czystej rozrywce. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że w przypadku gatunków należących do grupy pierwszej dialogi mają nieco większe znaczenie, bo często to właśnie na kwestiach opowiadanych przez bohaterów oparta jest dość duża część rozgrywki.

Jak pisać?

Rodzi się więc pytanie – jak pisać dialogi do gier? Czy kreatywny copywriter, pisarz bądź dziennikarz może sobie poradzić z tym zadaniem? Wszystko zależy od indywidualnych zainteresowań. Osobom pracującym na co dzień z językiem polskim, tworzącym teksty i jednocześnie interesującym się grami komputerowymi stworzenie tekstów przyjdzie znacznie łatwiej niż innym. Nie ma jednak do tego zawodowych wymagań.

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, pisząc tego rodzaju dialogi? Przede wszystkim należy dopasować styl wypowiedzi – a więc i kwestii – do charakteru danej postaci. Dzięki temu zwiększamy wiarygodność bohatera, co pozytywnie wpływa na całą warstwę tekstową gry.

Należy również unikać popadania w styl patetyczny. Nie ma bowiem nic gorszego od kwestii, które brzmią po prostu sztucznie i zbyt mocno integrują się z samą mechaniką gry oraz ze specyfiką misji. O każdej, nawet tak prozaicznej misji pobocznej jak „zebranie kilku rzep”, da się napisać w sposób wiarygodny i ciekawy. Najczęściej dokonuje się tego za pomocą historii będącej w tle.

Jakie doświadczenie może pomóc?

Można podkreślić, że samo pisanie dialogów do gry komputerowej zasadniczo nie różni się prawie niczym od pisania kwestii bohaterów w książkach. Jeżeli w przyszłości chcielibyśmy rozpocząć pracę przy tego rodzaju projektach, warto już dzisiaj ćwiczyć swój warsztat, chociażby pisząc opowiadania nastawione na dialogi występujących w nich bohaterów. Sami możemy zdobyć doświadczenie, które może pozytywnie wpłynąć na naszą pracę w przyszłości.