Co to jest łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty pojawia się na skutek mikrourazów powstałych podczas nadużywania mięśni odpowiedzialnych za prostowanie nadgarstka. Choroba dotyczy głównie pracowników biurowych i osób, które często podnoszą ciężkie przedmioty, np. kucharek. Objawia się głównie silnym bólem.

Jak powstaje i na czym polega łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty to uraz z grupy entezopatii, czyli nagromadzenia mikrourazów, które pojawiają się w trakcie nadużywania niektórych mięśni. W tym przypadku chodzi o prostowniki nadgarstka, rozpoczynające się przyczepem na kości ramiennej. Schorzenie dotyczy jednak przyczepów położonych w okolicy łokcia, ulegających uszkodzeniu w trakcie prostowania nadgarstka w stronę grzbietową ręki. Odpowiadają one za prostowanie nadgarstka, np. w trakcie podnoszenia ciężkich garnków. Do powstania schorzenia może prowadzić też długie pozostawanie w napięciu podczas pisania na klawiaturze, ale także przy użyciu długopisu. Pojedyncze włókna mięśniowe ulegają rozerwaniu w miejscu, w którym ścięgno mocuje mięsień do kości. W dłuższym okresie powoduje to rozwinięcie się stanu zapalnego w tej okolicy. Aby zmniejszyć powstałe w ten sposób dolegliwości, najlepiej miejscowo zastosować żel przeciwzapalny i przeciwbólowy, np. Voltaren max.

W jaki sposób powstała nazwa schorzenia?

Nazwa “łokieć tenisisty” jest związana z tym, że osoby grające w tenisa używają prostowników nadgarstka, kiedy uderzają rakietą w piłkę w tzw. backhandzie. Określenie nie do końca oddaje jednak specyfiki tego ruchu i jego wpływ na powstałe objawy, ponieważ tenisiści zazwyczaj wyprowadzają siłę z tułowia i barku. W ten właśnie sposób gracze uniemożliwiają powstanie opisywanego schorzenia. Łokieć tenisisty najczęściej dotyka osoby pracujące w takich zawodach, jak sekretarka, pracownik biurowy, informatyk, ale także kucharka, która podnosi ciężkie garnki i patelnie z wyprostowanymi łokciami. Choroba może rozwinąć się także u elektryków, ponieważ używają oni dużej siły do wykonywania ruchów nadgarstkiem, kiedy wkręcają śruby za pomocą śrubokrętu.

Objawy łokcia tenisisty

Głównym objawem łokcia tenisisty jest mocno odczuwalny ból zlokalizowany po zewnętrznej stronie stawu łokciowego. Zazwyczaj promieniuje do przedramienia i nadgarstka. Dolegliwości stają się silniejsze w momencie, gdy chory próbuje zgiąć nadgarstek w stronę grzbietową dłoni z dużą siłą. Ból zwiększa się także podczas próby zaciśnięcia dłoni. Zdarza się, że pojawiają się trudności w otworzeniu drzwi lub podniesieniu szklanki. Może dojść do ocieplenia w miejscu, gdzie znajduje się przyczep mięśnia.