Myślicie o budowie domu? O tych rzeczach nie możesz zapomnieć.

Podjęcie decyzji o budowie domu to prawdziwy przełom dla każdej rodziny. Wyzwanie to trudno porównać do jakichkolwiek innych przedsięwzięć, ponieważ wysiłek finansowy jest naprawdę ogromny. W Polsce większość domów budowanych jest systemem gospodarczym, dlatego inwestor przechodzi przyspieszoną naukę rzemiosła budowlanego

O błędy naprawdę nietrudno, zwłaszcza jeśli projekt jest skomplikowany. Jednym z najłatwiejszych w budowie jest dom parterowy. Projekt należy wybrać, kierując się potrzebami rodziny oraz możliwościami finansowymi. O czym nie można zapomnieć?

Warunki zabudowy i działka budowlana

Przed rozpoczęciem budowy konieczny jest wybór odpowiedniej działki oraz pasującego do niej projektu. Najlepsze pod kątem przyszłej budowy są działki, które mają typowy kształt, dostęp do drogi publicznej oraz uzbrojenie. Przed zakupem nieruchomości należy sprawdzić w księgach wieczystych jej stan prawny. Bardzo ważne jest również sprawdzenie składu gruntu, ponieważ nie na każdym podłożu można posadowić budynek bezpośrednio, a wykonanie fundamentów pośrednich znacznie podnosi koszt budowy.

Przed wykupieniem działki należy także zajrzeć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W przypadku, gdy dla danego terenu nie został on ustalony, należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Z wytycznych, które znajdują się w tych dokumentach, można dowiedzieć się, czy zabudowa jednorodzinna jest w ogóle możliwa na wybranym terenie.

Co warto mieć w nowo wybudowanym domu? Ceny projektów domów bywają różne – najdroższe są te, przygotowywane na indywidualne zamówienie. Znacznie tańsze są gotowe projekty domów, których wybór jest naprawdę duży. Spośród tysięcy projektów trudno wybrać jeden, dlatego zawsze należy zawęzić pole wyszukiwań. Najważniejszą kwestią jest wielkość oraz model rodziny. W domu każdy powinien mieć swój pokój, przy czym na pomieszczenia mieszkalne można zaadaptować także poddasze. Bardzo ważne jest również to, aby projekt był zgodny z wytycznymi, które zawarte są w miejscowym planie zagospodarowania