Remont śmiało można porównać do małej rewolucji, szczególnie remont całego mieszkania lub domu. Dlatego, zanim przystąpimy do działań, trzeba się do nich dobrze przygotować. Przed remontem trzeba zadbać o kilka istotnych elementów.
Zrób dobry plan
Zanim zaczniemy remont, warto zastanowić się, do czego dążymy. Na ogół celem remontu jest coś więcej niż pomalowanie ścian i stolarki otworowej. Często przy okazji chcemy zamontować gniazdka w nowym miejscu, usunąć stare, wymienić część instalacji elektrycznej, przewiesić kaloryfer, wymienić zasłony na rolety itp. W nieco bardziej zaawansowanej wersji remontu może być mowa o wyburzeniu lub przestawianiu ścian, zrywaniu podłóg, wymianie okien. Dobrze jest zastanowić się, w jakiej kolejności powinny być przeprowadzane prace tak, by nie robić niepotrzebnie dwa razy. Wiele osób błędnie zaczyna od malowania, uważając, że reszta to tylko kosmetyka. Efekt jest taki, że muszą malować dwa razy.
Kosztorys i zakupy
Remont generuje spore koszty, nie tylko te, których się spodziewamy, czasem także ukryte. Na ogół pamiętamy o kupnie farby, ale dopiero w sklepie sprzedawca uświadomi nam, że dobrze jest zagruntować ściany przed malowaniem. Często też zapominamy o wszelkich taśmach i foliach, które zabezpieczą nasze meble przed ubrudzeniem. Wyliczając koszty remontu, pod uwagę trzeba wziąć także pozornie drobne kwoty, po zsumowaniu mogą okazać się wcale nie takie małe. Prace powinniśmy zaczynać dopiero wtedy, gdy zrobimy wszystkie zakupy i mamy pewność, że w czasie remontu niczego nam nie zabraknie.
Nie oszczędzajmy na remoncie
Jeśli chcemy cieszyć się efektami metamorfozy naszego domu przez długi czas, nie kupujmy tanich materiałów. Ich okres trwałości jest stosunkowo krótki. Lepiej postawić na droższe, ale lepsze jakościowo surowce. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na posadzki i glazurę do kuchni i łazienki. Tu bardzo szybko możemy pożałować zakupu tanich elementów. Nie ma nic gorszego niż pękająca glazura bądź terakota. Podobnie rzecz ma się z narzędziami, które będą nam potrzebne. Nawet jeśli planujemy użyć ich tylko raz, niech to będą dobre jakościowo artykuły. Dzięki temu remont przebiegnie szybciej i sprawniej.
Remont a pora roku
Jeśli remontujemy pusty dom lub mieszkanie, w zasadzie możemy to robić o każdej porze roku, chociaż warto pamiętać, że zimą spora część prac przebiega wolniej. To, czego na pewno nie możemy zrobić, mieszkając w bloku, to wymienić zimą kaloryfera. Równie trudno będzie wymienić okna i drzwi. Takie rzeczy lepiej robić przy dodatnich temperaturach, nawet jeśli remontujemy pusty lokal. Fachowcy zalecają zimą zajmować się jedynie pracami wykończeniowymi.
Najlepsza pora na generalny remont to lato, gdy można pracować przy otwartych oknach. W takich warunkach można zrobić dosłownie wszystko.
Posprzątaj przed remontem
Chociaż remont to mały Armageddon i na pewno nie unikniemy brudu i kurzu, przed rozpoczęciem prac trzeba posprzątać. Przede wszystkim dobrze jest pozbyć się choćby na czas remontu (a może nawet na stałe) wszelkich przeszkadzajek zagracających wnętrze. Swoboda poruszania się znacznie ułatwia remontowanie. Przed remontem trzeba też dokładnie odkurzyć pomieszczenie, pozbyć się wszystkich zalegających pod sufitem i za meblami pajęczyn – nie można przecież malować zakurzonych ścian. To, czego nie można wynieść, trzeba zabezpieczyć folią i taśmą.
Zarówno sam remont, jak i przygotowanie do niego, można powierzyć fachowcom. Na stronie www.pomocedomowe.pl znajdziemy kompetentne osoby, które nie tylko przygotują dom na czas remontu, ale także posprzątają, gdy już będzie po wszystkim.