Czy korzystanie z medycyny estetycznej jest w pełni bezpieczne?

Wiele kobiet marzy o skorzystaniu z zabiegów medycyny estetycznej i poprawieniu swojej urody. Często jednak rezygnują z tego pragnienia w obawie przed konsekwencjami zabiegów. Warto podkreślić, że decydując się na małoinwazyjne zabiegi wykonane w profesjonalnej klinice dermatologicznej, ryzyko powikłań jest zminimalizowane.

Jakie zabiegi mogą okazać się niebezpieczne?

Inwazyjne zabiegi chirurgii estetycznej, takie jak np. operacja powiększenia biustu lub korekty nosa niosą za sobą ryzyko powikłań, które charakterystyczne jest dla wszystkich zabiegów operacyjnych. Decydując się na taki zabieg, należy mieć świadomość możliwych komplikacji, ale również pewność, że doświadczeni lekarze dołożą wszelkich starań, aby zminimalizować ryzyko operacji.

Zabiegi medycyny estetycznej są w większości małoinwazyjne, a ich powikłania związane są zwykle z zaczerwieniem, podrażnieniem lub świądem skóry i nie powodują jej trwałego uszkodzenia. Do takich działań należy m.in. mezoterapia, zabiegi z wykorzystaniem lasera, ultradźwięków lub plazmy. Po ich wykonaniu pacjentki mogą niemal od razu opuścić klinikę dermatologiczną i wrócić do codziennych obowiązków.

Jakie powikłania należą do najczęstszych?

Przed zdecydowaniem się na inwazyjny zabieg, klientka musi zostać poinformowana o ewentualnych konsekwencjach ingerencji i podpisać stosowne dokumenty. Dzięki temu klinika dermatologiczna ma pewność, że pacjentka świadoma jest swojej decyzji i związanego z nią ryzyka.

Nawet w przypadku zabiegów o niskiej inwazyjności personel przedstawia możliwe niedogodności związane z wykonaniem zabiegu oraz czasem rekonwalescencji. Klientki muszą mieć świadomość, że przez kilka dni towarzyszyć mogą im objawy gojenia się skóry, takie jak obrzęk, zaczerwienie lub pojawiające się strupki (zwłaszcza w przypadku zastosowania plazmy).

Jaką klinikę dermatologiczną wybrać, aby mieć pewność, że zabiegi będą bezpieczne?

Aby mieć gwarancję, że zabiegi zostaną przeprowadzone w bezpieczny i profesjonalny sposób, warto wybrać certyfikowaną klinikę, w której pracują lekarze ze specjalizacją z medycyny estetycznej oraz dermatologii. Dzięki temu pacjenci są pewni co do jakości wykonywanej usługi, która zostanie indywidualnie dobrana do ich potrzeb w oparciu o współczesną wiedzę medyczną.

Wybierając odpowiednie miejsce, warto zwrócić również uwagę na kompleksowość usług. Klinika dermatologiczna powinna oferować swoim klientom opiekę przed zabiegiem, w jego czasie oraz tuż po nim. Odpowiednie wskazania i zalecenia przed i po zabiegu pomogą pacjentkom szybko wrócić do wykonywania codziennych czynności i zapobiegną możliwym powikłaniom związanym z ingerencją w ich ciało.

Decydując się na zabieg medycyny estetycznej, należy mieć świadomość jego możliwych powikłań. Warto jednak pokreślić, że profesjonalna klinika dermatologiczna dołoży wszelkich starań, aby zminimalizować ryzyko i dyskomfort związany z wykonywanymi zabiegami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami Dermokliniki.