Sposób na jasne wnętrze

Na samopoczucie i efektywność pracy człowieka w ogromnym stopniu wpływa atmosfera panująca we wnętrzu. Udowodniono, że mieszkania z ograniczonym dostępem do światła dziennego oraz nieodpowiednio zaaranżowanym oświetleniem we wnętrzu mogą wpływać na nas przygnębiająco, powodować zmęczenie, rozdrażnienie oraz problemy z koncentracją. Z kolei pomieszczania, w których dostęp do światła, zarówno słonecznego, jak i sztucznego jest odpowiedni, poprawiają nasze samopoczucie oraz efektywność pracy, sprawiają, że widzimy świat w jasnych barwach, jesteśmy wypoczęci i zadowoleni z życia.

Przytoczone wyżej argumenty to poważny powód przemawiający za zmianą aranżacji pomieszczenia w taki sposób, by zapewniła jak najlepszy dostęp do światła dziennego. Możemy zdecydować o zmianie firan, zrezygnować z zasłon, zmienić rolety. Dobre efekty przyniesie też przemalowanie pomieszczenia na jaśniejsze kolory oraz niekiedy zmiana w ustawieniu mebli.

Poza kolorem ścian oraz ustawieniem sprzętów ogromne znaczenie będzie mieć też zamontowane oświetlenie. Jego rola zaznacza się zarówno wieczorem, jak i w dzień. Światło sztuczne pomaga rozjaśnić pomieszczenie w pochmurne i zimowe dni. Są jednak i takie wnętrza, w których półmrok panuje niezależnie od pogody na zewnątrz. Jak sobie z nimi radzić? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

Oświetlenie we wnętrzu

Właściwy dobór oświetlenia we wnętrzu jest niezwykle istotny z kilku powodów. Pierwszy i najważniejszy to oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Komfortowe poruszanie się po zmroku powinno być tu priorytetem. Warto pamiętać o doświetleniu wszystkich miejsc, którymi będziemy się przemieszczać, w tym schodów.

Kolejną kwestią jest barwa światła. Jak się okazuje to ona, zaraz po ilości światła we wnętrzu, decyduje o naszym samopoczuciu i nastawieniu. Wpływa też na predyspozycje do wykonywania określonych czynności. Światło o barwie ciepłej stwarza komfortowe warunku do wypoczynku.

Powinno się więc znaleźć w salonie, sypialni i przedpokoju. Światło neutralne najlepiej zamontować w biurze, kuchni, i łazience. Jego brawa sprzyja naszej koncentracji i pobudza do działania. Sprawia też, że stajemy się bardziej efektywni, co ma duże znaczenie zwłaszcza w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy. Ze światła o barwie zimnej lepiej zrezygnować we wnętrzach domów. Mogłoby powodować nasze rozdrażnienie i męczyć wzrok. Ten typ oświetlenia zazwyczaj zarezerwowany jest dla pomieszczeń magazynowych, hal produkcyjnych i wielkich centrów handlowych.

Jak rozświetlić ciemny sufit

Choć ciemny sufit wydaje się dość dramatycznym i niespotykanym rozwiązaniem, coraz częściej znajdujemy go w nowoczesnych wnętrzach. Dla niektórych osób taka aranżacja wygląda bardzo elegancko i modnie, dla innych niekoniecznie. Niezależnie od indywidualnych gustów i upodobań trzeba przyznać, że nie sprawdzi się dobrze bez odpowiedniego oświetlenia. Ciemny sufit pozbawiony rozświetlających go punków będzie wyglądał przygnębiająco i ponuro. Jeśli dodamy mu blasku za pomocą właściwie rozmieszczonych, wbudowanych w sufit opraw oświetleniowych, aranżacja będzie dużo bardziej zachęcająca. Połączona z odpowiednim wykończeniem ścian, mebli i dodatków sprawi, że stworzymy wnętrze przyjazne i luksusowe.

Oświetlenie w kuchni

Bardzo dużym problemem ciemnych mieszkań jest źle doświetlona przestrzeń robocza w kuchni. Tymczasem odpowiednia ilość światła będzie miała kluczowe znaczenie nie tylko dla komfortu, ale i bezpieczeństwa użytkowników.

Ciemne kuchnie warto doświetlić kilkoma źródłami światła. Na suficie możesz zamontować plafon, nieco mniej modny żyrandol albo postawić na często stosowane w ostatnich latach rozwiązania takie jak lista halogenowa z kilkoma reflektorami lub oprawy typu downlight.

Niezależnie od oświetlania głównego, zadbaj o odpowiednie doświetlenie blatu roboczego. Pomimo światła padającego z góry, najprawdopodobniej będą wytwarzały się na nim cienie rzucane przez pracujące przy blacie osoby. Rozwiązaniem problemu może być oświetlenie kierunkowe lub miejscowe blatu roboczego. Najczęściej spotyka się lampki halogenowe montowane pod szafkami wiszącymi albo systemy halogenowe rozpięte nad górnymi szafkami.

Co oferuje rynek?

Niezależnie od ilości i wielkości okien, każde pomieszczenie można zaaranżować na wygodne i funkcjonalne wnętrze za pomocą oświetlenia sztucznego. Dobór odpowiednich opraw oświetleniowych oraz odpowiednie ich rozmieszczenie odgrywa bardzo istotną rolę w każdym wnętrzu. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia, natężenie i barwa światła mogą się różnić. W tworzeniu efektownych, a co najważniejsze komfortowych dla użytkowników aranżacji pomaga szeroki wybór produktów oferowany współcześnie przez producentów.

Więcej na temat oświetlenia znajdziesz na stronie https://azzardo.com.pl