Objawy menopauzy – typowe symptomy, zmiany w organizmie

Menopauza to trudny moment w życiu kobiety. W organizmie zachodzi wiele zmian. Na szczęście można sobie pomóc.

Kiedy można spodziewać się menopauzy

Menopauza związana jest z zakończeniem miesiączkowania, co zazwyczaj następuje między 45-tym a 50-tym rokiem życia kobiety. W indywidualnych przypadkach może to jednak zdarzyć się wcześniej lub później. O przejściu ze stanu płodnego w etap niepłodny świadczy zaprzestanie miesiączkowania na czas powyżej roku. Moment menopauzy opóźnia przyjmowanie hormonów dopasowanych przez lekarza ginekologa.

Przed menopauzą występuje klimakterium – okres okołomenopauzalny, w sumie może on trwać nawet 10 lat. W czasie jego trwania zauważalne są różnego rodzaju objawy, świadczące o zachodzących w organizmie kobiety zmianach.

Objawy

To, że kobieta znajduje się w okresie menopauzy wskazują różne objawy. Nie każda kobieta je zauważa, czasem zauważalna jest tylko zmiana w wynikach badań – wygasająca aktywność jajników ma wpływ na poziom hormonów. Rozpoznać klimakterium można też z powodu nagłych uderzeń gorąca, albo wręcz przeciwnie – nieuzasadnionych zmęczeniem czy infekcją dreszczy. Pojawiają się także kołatania serca, nocne poty, bóle głowy, zawroty głowy. Wiele kobiet ma problemy z zasypianiem lub też wybudza się w nocy. Do typowych objawów należą też suchość pochwy, za którą idzie zwiększona podatność na infekcje intymne. W okresie przekwitania Panie mają też skłonność do zmiennych nastrojów, a nawet stanów depresyjnych. Mają na to wpływ nie tylko przemiany hormonalne, ale także poczucie zakończenia w życiu pewnego etapu, pojawiających się widocznych oznak starzenia. Dlatego warto w tym czasie zadbać nie tylko o zdrowie, ale i komfort psychiczny.

Jak sobie radzić z menopauzą

Na rynku dostępne są środki, które pomagają zwalczyć objawy menopauzy, albo nawet ją opóźnić. Ginekolog może zapronować Hormonalną Terapię Zastępczą, która polega na uzupełnieniu niedoborów hormonalnych, dzięki czemu zmiany są dużo łagodniejsze. Warto też zainteresować się produktami takimi jak Hydrovag, które służą do nawilżania pochwy, a dzięki czemu znacznie zwiększają komfort, także w sytuacjach intymnych, kiedy to suchość pochwy jest najbardziej dokuczliwa.