Czym kierować się przy wyborze domofonu?

Chcesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo? Planujesz zamontować na swojej posesji domofon? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Rodzaj domu lub mieszkania

Pierwszą i podstawową kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę wybierając domofon jest rodzaj domu i liczba potrzebnych połączeń. Jeżeli w domu mieszka więcej niż jedna rodzina, konieczne jest zamontowanie większej liczby paneli, które umożliwią sterowanie zamkiem z różnych części domu. Warto dobrze przemyśleć rozłożenie paneli wewnętrznych odpowiednio wcześniej, by uniknąć późniejszego remontu i ponownego rozprowadzania instalacji.

Kolejny aspekt to estetyka i zasięg. Musisz zastanowić się, czy decydujesz się na urządzenie przewodowe wiążące się z rozkładaniem instalacji po domu czy wybierasz opcję bardziej estetyczną i wygodniejszą – domofon bezprzewodowy. Jeżeli wybierasz drugą opcję, musisz dokładnie zapoznać się ze specyfikacją poszczególnych sprzętów, by sprawdzić zasięg urządzenia. Jeżeli odległość pomiędzy panelem wewnętrznym a zewnętrznym będzie zbyt duża – domofon okaże się być bezużyteczny.

Rodzaj domofonu, czyli jak chcesz otwierać furtkę

Uwagę należy zwrócić również na sposób otwierania furtki od zewnątrz. Domofony posiadają wiele możliwości, za pomocą których możesz otworzyć furtkę.

  • Klucz – najbardziej tradycyjnym i najprostszym rozwiązaniem jest użycie standardowego klucza. Każdy z domowników posiada swój komplet, który umożliwi mu otworzenie furtki.
  • Karta zbliżeniowa – odblokowanie zamka odbywa się przy pomocy karty zbliżeniowej, którą przykłada się do panelu zewnętrznego domofonu.
  • Breloczek – działa podobnie jak karta zbliżeniowa. Można przypiąć go do kluczy i dostawiać do panelu domofonu za każdym razem, gdy chcesz dostać się do środka.
  • Kod – to rozwiązanie jest często wykorzystywane w mieszkaniach wielorodzinnych. Każde mieszkanie otrzymuje własny kod dostępu do klatki schodowej, który musi wpisać za każdym razem, gdy chce dostać się do środka. W domach jednorodzinnych może być to kłopotliwe. Twoi goście mogą czuć się nieco zagubieni nie wiedząc, co konkretnego należy wpisać na klawiaturze domofonu, by się z Tobą połączyć. Dużo lepszą opcją będzie zatem panel zewnętrzny z jednym przyciskiem.
  • Czytnik linii papilarnych – jest to jedna z najnowocześniejszych metod zwalniania systemów zabezpieczających.

Dodatkowa funkcja – wideo

Urządzeniem, który zyskuje swoją popularność jest wideofon, który oprócz identyfikacji dźwiękowej posiada także identyfikację wizualną. Dzięki temu, masz większą kontrolę nad tym, co dzieje się przed Twoim domem i zwiększasz swoje bezpieczeństwo. Niektóre modele wideofonów posiadają także funkcje „nie przeszkadzać”.

Rodzaj materiału i wytrzymałość domofonu

Przy wyborze domofonu warto zwrócić uwagę także na materiał, z jakiego został wykony panel zewnętrzny. Powinien być on odporny na korozję, urazy mechaniczne, a także czynniki atmosferyczne. Dłuższą żywotność urządzenia zapewni zatem aluminium bądź stal nierdzewna.

Cena domofonu

Cena domofonu uzależniona jest przede wszystkim od jego rodzaju, a także wszelkich dodatkowych funkcji. Ceny wahają się w granicach 150 zł za domofony jednorodzinne z słuchawką, do 400 złotych za domofony bezprzewodowe. Bogatą ofertę tego typu urządzeń znajdziesz w sklepie Eltrox.