Jak wygląda leczenie w przypadku endometriozy?

Jak wygląda leczenie w przypadku endometriozy?

W ostatnich latach coraz więcej kobiet choruje na endometriozę. Ta nieuleczalna choroba dotyka mnóstwo młodych kobiet, które nie zdążyły jeszcze zostać matkami. Czy endometrioza to wyrok? Czy panie, które zachorują na tą chorobę muszą całkowicie zmienić swoje życie? Jak wygląda leczenie endometriozy? Poniżej kilka przydatnych informacji.

Endometrioza – co to za choroba?

Endometrioza to stan, w którym endometrium, czyli tkanka znajdująca się wewnątrz macicy, rośnie poza nią. Ta choroba dotyka głównie młode kobiety, zdarza się, że już u nastolatek występują pierwsze objawy.

Kobiety z endometriozą często mają bolesne miesiączki, plamienia między okresem, problemy z hormonami itp. Wiele pań, u których wykryto endometriozę ma problem z zajściem w ciążę. Zdarza się także, że ta choroba wykryta jest przypadkiem, na rutynowej wizycie u lekarza.

Endometrioza badania Katowice

Panie, które słyszą, że występuje u nich podejrzenie endometriozy zastanawiają się, jakie kroki powinny dalej poczynić. Warto zacząć od znalezienia świetnego specjalisty, który leczy endometriozę, gdyż poprowadzi on panie krok po kroku po kolejnych etapach leczenia.

Na początku lekarze zlecają pacjentkom u których występuje podejrzenie tej choroby szereg badań. Badania brwi, badania hormonalne, usg dopochwowe, usg jamy brzusznej – na takie badania kierowanych jest większość pacjentek.

Jak lekarze leczą endometriozę?

Lekarze leczą endometriozę za pomocą operacji (czasami nawet kilkukrotnych), hormonów i zmian w stylu życia. Panie, które biorą leki, unikają stresu, uprawiają sport i stosują odpowiednią dietę funkcjonują normalnie. Wiele z nich zachodzi w ciąże i cieszy się macierzyństwem, dlatego też nie należy się poddawać po usłyszeniu takiej diagnozy.

Endometrioza może być niekiedy trudna do leczenia, ponieważ często wiąże się z nieprzyjemnymi badaniami, bolesnymi zabiegami oraz stosowaniem przez kobiety kuracji hormonalnej. Warto jednak podkreślić, że nieleczona endometrioza może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia kobiet.