Żywice epoksydowe w elektronice

Żywice epoksydowe w elektronice

Żywice epoksydowe to rodzaj żywic syntetycznych, które świetnie sprawdzają się w procesie zalewania elementów w układach elektronicznych jako spoiwo łączące oraz izolacja. Materiał ten składa się głównie z polifenoli oraz oligomerów, epichlorohydryny, czasem również z poliglikolu. Co jeszcze warto wiedzieć o tym tworzywie?

Właściwości

Żywica epoksydowa jest niezwykle odporna na wysokie temperatury — dochodzące nawet do 200 stopni Celsjusza. W momencie utwardzenia staje się nietopliwa i nie rozpuszcza się pod wpływem ciepła. Dzięki temu stanowi doskonałą izolację i zabezpiecza przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Oprócz wysokiej temperatury żywica epoksydowa jest odporna na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, zgniatanie, rozciąganie oraz działanie różnego rodzaju chemikaliów.

Dzięki swojej strukturze materiał ten doskonale wypełnia wszelkie szczeliny. Jest też odporny na duże obciążenia, dzięki czemu sprawdza się nie tylko w roli izolatora czy spoiwa, ale jest to również jakościowy materiał konstrukcyjny — wykorzystywany na przykład do wylewania posadzek.

Zastosowanie

Wróćmy jednak do zastosowań żywic epoksydowych w elektronice. Materiał ten jest powszechnie stosowany do zalewania układów elektronicznych, ponieważ doskonale chroni poszczególne elementy przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą prowadzić do zwarć a tym samym do awarii urządzeń.

Jest to materiał bardzo często wykorzystywany w produkcji płytek drukowanych i ich montażu. Na rynku znajdziemy szeroką gamę preparatów i materiałów o takim przeznaczeniu. Wybierając odpowiedni produkt, warto skorzystać z porady fachowca, gdyż źle dobrana żywica może zniszczyć układ, a jej usunięcie może okazać się niemożliwe.

Producenci i dystrybutorzy

Sklep blelektronik.com.pl to doświadczeni fachowcy oraz szeroki wybór preparatów i materiałów takich jak żywice epoksydowe dla branży elektronicznej. Firma oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie chemikaliów wykorzystywanych w elektronice.

Produkty czołowych europejskich producentów, oferowane przez sklep blelektronik.com.pl znajdują zastosowanie również w wielu innych dziedzinach, takich jak energetyka, motoryzacja, przemysł wojskowy, medyczny, górnictwo i wiele innych.