Projekty domów energooszczędnych – co warto o nich wiedzieć?

Projekty domów energooszczędnych – co warto o nich wiedzieć?

W ofercie każdego szanującego się biura architektonicznego znaleźć można projekty domów energooszczędnych. Są one przeznaczone dla tych wszystkich osób, które chcą maksymalnie ograniczyć straty energii. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań architektonicznych, konstrukcyjnych oraz materiałowych.

Nie tylko energooszczędność

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ograniczenie strat energii to nie wszystko. Projekty domów energooszczędnych powinny być stworzone w ten sposób, by na ich podstawie można było wybudować budynek zapewniający swoim mieszkańcom nie tylko niskie rachunki za eksploatację, ale także najwyższy komfort życia.

Projekty domów energooszczędnych to rozwiązanie dla tych wszystkich inwestorów, którzy chcą wybudować dom nie tylko piękny i nowoczesny, ale także przytulny i tani w utrzymaniu. Nowoczesne domy energooszczędne nie tylko oszczędzają energię, ale także pozyskują ją ze źródeł odnawialnych, takich jak ziemia, woda czy słońce. To połączenie wygody codziennego użytkowania, a także troski o środowisko naturalne.

Projekty domów energooszczędnych a architektura

Każda osoba zainteresowana budową budynku energooszczędnego powinna zdawać sobie sprawę z tego, że kluczem do energooszczędności jest odpowiednia architektura budynku. Najwyższymi parametrami energooszczędnymi charakteryzują się domy o prostej i zwartej konstrukcji, pozbawionej wymyślnych form, oryginalnych kształtów oraz różnego rodzaju wykuszy i lukarn. Tego typu akcenty być może wyglądają atrakcyjnie, jednak sprzyjają powstawaniu mostków termicznych, które wywołują straty ciepła.

Projekty domów energooszczędnych na południowej ścianie budynku zazwyczaj umieszczają pomieszczenia, które wymagają dobrego oświetlenia, takie jak salon, pokój do pracy i nauki, pokoje dziecięce oraz sypialnie. Z kolei na północnej ścianie budynku umieszcza się w pomieszczenia gospodarcze, takie jak składziki, garaże czy kotłownie. Jeśli chodzi o duże okna i szerokie przeszklenia, to najlepiej umieścić je na południowej ścianie budynku, gdzie promienie słońca pozwalają ograniczyć straty energii