Dług – nie taki zły, jak go rysują

Dług nie zawsze musi być zły. Niektórym może trudno w to uwierzyć. Jednak – podobnie jak stres, który jest reakcją organizmu, mającą pomóc mu w dostosowaniu się do nowej sytuacji – dług również może być bardzo użyteczny, o ile weźmiemy za niego odpowiedzialność. Oto kilka sytuacji, w których dług, właściwie zarządzany, staje się naszym sprzymierzeńcem.

Dług pomaga w finansowaniu dużych inwestycji

Umówmy się, niewiele osób stać na wyłożenie całej kwoty na kupno domu, szczególnie że od dłuższego czasu ceny zarówno domów, jak i mieszkań, ciągle idą w górę. Kredyt jest w takiej sytuacji inwestycją w nieruchomość, której wartość będzie wzrastać. Jednak, nawet jeśli należymy do tych nielicznych szczęśliwców, którzy mogą kupić dom za gotówkę, nie koniecznie musi się nam to opłacić. Posiadanie domu czy mieszkania wiąże się bowiem z dużymi kosztami. W grę wchodzą m.in. podatki od nieruchomości, ubezpieczenia czy remonty. Potrzebujemy więc gotówki, by za to wszystko zapłacić. Jeśli wyczerpiemy nasze rezerwy gotówkowe, ponieważ kupiliśmy za nie dom, możemy mieć problem z płynnością finansową i spłatą innych zobowiązań.

Kredyt utrzyma twoją zdolność kredytową na wysokim poziomie

Nasz dobry wynik kredytowy jest kolejnym powodem, dla którego dług może nam bardziej pomóc niż zaszkodzić. Ocena naszej zdolności kredytowej odgrywa bowiem bardzo ważną rolę w naszych finansach. Kredytodawcy wykorzystują ocenę kredytową w celu ustalenia, czy pożyczenie nam pieniędzy jest bezpieczne i jakie odsetki będą nam naliczać. Za każdym razem, gdy będziemy się ubiegać o pożyczkę – czy to o kredyt hipoteczny, czy o kredyt gotówkowy – zawsze będzie nam zależało na uzyskaniu jak najlepszej stopy procentowej, która pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze. Utrzymanie wysokiego wyniku kredytowego oznacza, że ​​musimy odpowiedzialnie korzystać z kredytu. Nie wystarczy po prostu używać karty kredytowej czy zaciągnąć kredyt gotówkowy; musimy także przestrzegać podstawowych zasad, aby nasz dobry wynik utrzymać.  Chodzi tu przede wszystkim o regularną spłatę miesięcznej raty bez opóźnień oraz utrzymanie swojego poziomu zadłużenia na przyzwoitym poziomie. Powinniśmy także unikać spłacania kilku długów w tym samym czasie.

Dług może zbliżyć nas do życiowych celów

Dług może pomóc nam osiągnąć nasze cele. Doskonałym przykładem jest kredyt studencki. Osoby z wyższym wykształceniem zazwyczaj zarabiają więcej niż osoby o niższym poziomie wykształcenia. Jednak niektórym studentom trudno jest uzyskać dyplom bez pomocy finansowej. Pomóc tutaj może kredyt studencki. Poza możliwością uzyskania dyplomu, pozytywny wpływ długu rozciąga się także na inne obszary życia studenta. Zmusza chociażby młodych ludzi do radzenia sobie z długami i uczy odpowiedzialności finansowej. Dzięki temu w przyszłości będą oni w stanie odpowiedzialnie zarządzać kredytami gotówkowymi, kartami kredytowymi lub kredytami hipotecznymi. Kredyt studencki umożliwia także młodym ludziom wczesne zbudowanie dobrej oceny kredytowej, która pomoże im w przyszłości.

Więcej na stronie www.santanderconsumer.pl