Liposukcja – wskazania, rodzaje i efekty

Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny estetycznej z powodzeniem można korygować niedoskonałości naszego ciała, bez obawy o komplikacje. Kliniki oferujące tego rodzaju zabiegi wyposażone są w nowoczesny, wysokiej jakości sprzęt, zatrudniają
najlepszych specjalistów i stosują najnowocześniejsze technologie. Dlatego też coraz więcej osób z nich korzysta, nie tylko gwiazdy filmowe, czy celebryci.

Wskazania do zabiegu

Liposukcja polega na odessaniu tkanki tłuszczowej, która nagromadziła się nierównomiernie w niektórych partiach ciała, prowadząc do zniekształcenia sylwetki. Wskazaniem do zabiegu może być nadmiernie nagromadzony tłuszcz w każdej okolicy – np. twarzy, szyi, ramion, tułowia, brzucha, bioder, pośladków, ud, kolan, łydek i kostek. Liposukcję wykonuje się również w przypadku występowania zaciągających blizn, czy zmian na klatce piersiowej u mężczyzn z ginekomastią. Zabiegowi może poddać się każda osoba, nawet po 50. roku życia, jednak najlepsze efekty uzyskuje się u ludzi młodych z niedużą nadwagą.

Rodzaje liposukcji

Istnieje kilka metod, które z powodzeniem stosuje się podczas zabiegów. Każda z nich polega na umieszczeniu w małych nacięciach skóry metalowych rurek, którymi odsysa się tkankę tłuszczową. Różnice polegają jedynie na sposobie rozbicia jej. W technice nasiękowej (Tumescent oraz Wal), tkankę tłuszczową infiltruje się za pomocą roztworów zawierających m.in. adrenalinę i środki przeciwbólowe, dzięki czemu zmniejsza się zasinienie po zabiegu. W metodzie ultradźwiękowej tkankę tłuszczową rozbija się za pomocą ultradźwięków, a w liposukcji laserowej wykorzystuje się do tego energię lasera. W technice wibracyjnej do usuwania tkanki tłuszczowej używa się specjalnych, wibracyjnych kaniul.

Efekty

Na efekt zabiegu wpływa również stosowana dieta i aktywność fizyczna, ponieważ liposukcja nie jest metodą odchudzania, a jedynie sposobem na modelowanie sylwetki. Po zakończeniu procesu gojenia blizny po zabiegu stają się niewidoczne, z uwagi na ich lokalizację oraz małe rozmiary – rzędu kilku milimetrów. Najlepsze efekty uzyskuje się u osób młodych, z elastyczną skórą. Obserwuje się również poprawę wyglądu skóry – znika cellulit. Zabieg liposukcji jest trwały, to znaczy, że tkanka tłuszczowa nie odkłada się w miejscach, z których została usunięta, nawet jeśli pacjent przybierze na wadze. Usunięty materiał można również wykorzystać do modelowania tych partii ciała, w których tłuszczu jest za mało, np. piersi, pośladków, czy ubytków pourazowych.

Gdzie wykonać zabieg?

Na terenie całego kraju znajduje się wiele klinik, w których można wykonać zabieg odsysania tłuszczu. Oprócz liposukcji, w ośrodkach tych wykonuje się również wiele innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Na stronie tourmedica.pl można zapoznać się z obszernymi artykułami o tematyce medycznej, jak np. „Aparaty ortodontyczne – rodzaje aparatów korygujących wady zgryzu.

Życie mamy tylko jedno i trzeba się nim cieszyć. Dlatego warto inwestować w utrzymanie pięknego, zdrowego ciała, w myśl zasady: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”.