Dom bezpieczny dla osoby starszej – proste i niedrogie zmiany

Portrait of a old woman

Zmiany w domu przeprowadza się zwykle z myślą o małych dzieciach, jednak warto ich dokonać także ze względu na osoby starsze. Przypadkowe potknięcie czy uderzenie przez osobę w wieku starszym może się zakończyć długą i bolesną rekonwalescencją. Niektóre zmiany są również konieczne ze względu na ograniczoną mobilność osób starszych oraz ze względu na ich niepełnosprawność.

Tanie zmiany zwiększające komfort mieszkania

Proste usprawnienia w domu mogą umożliwić normalne funkcjonowanie osobom starszym, których układ kostny oraz mięśniowy mogą być upośledzone. Pierwszym ze sposobów, który może uchronić osobę starszą przed wypadkiem, jest poprawa oświetlenia w domu. Większą ilość światła zapewniają silniejsze żarówki, przystępne cenowo są również czujniki ruchu, które włączają dodatkowe źródła światła w zależności od potrzeby, np. wtedy, gdy osoba starsza znajdzie się na schodach czy w danym pomieszczeniu. Czujnik ruchu wskazany jest w łazienkach oraz przedpokoju. Źródłem wielu wypadków w domu są przedmioty pozostawione na podłodze oraz dywaniki i chodniki, które bardzo często ślizgają się po powierzchni podłogi. Na podłodze nie powinny się także znajdować żadne wystające kable, torby czy akcesoria domowych pupilów. Ślizgające się maty i chodniki są szczególnie niebezpieczne w łazienkach, dlatego jeśli już tam muszą się znaleźć, należy je wymienić na maty antypoślizgowe, wyposażone w specjalne wypustki. Jeśli osoba starsza porusza się z chodzikiem, wówczas na podłodze powinna się pojawić wykładzina dywanowa z miękkim włosiem, ułatwiająca poruszanie się po domu.

Nieco droższe przebudowy

Miejscem, w którym senior spędza stosunkowo dużo czasu, jest niewątpliwie łazienka. Z tego powodu to właśnie łazienka powinna być albo w całości przebudowana, albo maksymalnie dostosowana do potrzeb osoby starszej. Najwygodniejszym rozwiązaniem dla osoby starszej jest zamontowanie kabiny prysznicowej z niewysokim brodzikiem, jeśli jednak w łazience znajduje się wanna, która z różnych względów nie może być wymieniona, to należy ją wyposażyć w specjalne siedzisko ułatwiające kąpiel. Ważnym elementem w łazienkach są dodatkowe poręcze i uchwyty, szczególnie potrzebne w okolicy wanny lub w kabinie prysznicowej, ale równie niezbędne w okolicy sedesu czy nawet umywalki. Przy zachwianiu i problemach z utrzymaniem równowagi dostępność uchwytu może pomóc osobie starszej. Łazienka nie musi być jedynym miejscem, w którym powinny się pojawić specjalne poręcze. Można je umieścić w okolicy łóżka, aby w ten sposób umożliwić seniorowi wstawanie z łóżka, można je również wykorzystać np. w przedpokoju, gdzie osoba starsza zmienia pozycję np. w czasie zakładania butów.

Przy urządzaniu części mieszkalnej niezbędna może być wymiana mebli do siedzenia na takie, w których siedziska są twardsze, ale za to wyżej umieszczone, dzięki czemu z fotela czy kanapy można łatwo wstać. Z kolei w kuchni należy zadbać o wysokość blatów, z których osoba starsza może korzystać np. siedząc na krześle, jednocześnie krawędzie blatów nie mogą być ostro zakończone. W samej kuchni warto kupić timery, które będą wyłączać urządzenia.