Infekcja intymna czy alergia – objawy i sposoby leczenia

Nieprzyjemne uczucie w okolicach intymnych, jak swędzenie, pieczenie, podrażnienie lub wrażenie nadmiernej suchości, może powodować, że poważnie zastanawiamy się nad tym co jest tego przyczyną i szukamy metod na przywrócenie sobie dobrego samopoczucia. Choć najczęściej powyższe symptomy świadczą o złapaniu infekcji intymnej to także mogą zwiastować reakcję alergiczną.

Swędzenie pochwy – przyczyny, zapobieganie. Reakcja alergiczna najczęściej występuje na wskutek stosowania nieodpowiednich kosmetyków do higieny intymnej, które podrażniają delikatną okolicę i błony śluzowe oraz niszczą naturalne pH, doprowadzając np. do przesuszenia skóry. W takiej sytuacji podstawą naszego działania powinna być zmiana kosmetyków na takie, które są przeznaczone głównie do pielęgnacji okolic intymnych. Znajdziemy w nich nie tylko subtelne składniki myjące, które nie niszczą dobrego pH, ale również substancje lecznicze, które koją podrażnienia – jak np. kwas mlekowy. Tego typu preparaty do codziennej higieny intymnej znajdują się na provag.info.

Reakcja alergiczna może pojawić się także w wyniku kontaktu z bielizną stworzoną ze sztucznych materiałów lub nasączoną barwnikami. Wiele przypadków alergii zauważa się także po wypraniu bielizny w silnych proszkach do prania lub płynach. Wtedy najczęściej pojawia się silne zaczerwienienie okolic intymnych, swędzenie, szczypanie, a czasem pojawiają się także drobne krostki.

Swędzenie pochwy może być także objawem infekcji. Duże prawdopodobieństwo jej złapania występuje po przebytej antybiotykoterapii, po pobytach na basenie czy w łaźniach publicznych. W takiej sytuacji warto zastosować probiotyki ginekologiczne, które szybko odbudują naturalną mikroflorę pochwy.

Każdy dyskomfort występujący w okolicy intymnej powinien być dla nas wyraźnym sygnałem, że dzieje się coś niedobrego. Wtedy należy szybko rozpocząć jakieś leczenie i dodatkowo zapisać się do ginekologa. Dużą poprawę samopoczucia można zyskać po wykonaniu domowych nasiadówek z naparem z kory dębu.