Wytwarzany w męskim organizmie testosteron odpowiedzialny jest zarówno za wygląd, jak i za rozwój seksualny. Testosteron stymuluje produkcję plemników, odpowiada także za masę mięśniową i kostną. Wraz z wiekiem poziom testosteronu się zmniejsza, co prowadzi do zmian w wyglądzie mężczyzny, może również sprawiać określone problemy zdrowotne, o których warto wiedzieć.
Obniżenie poziomu testosteronu
Po 60 roku życia dwóch na dziesięciu mężczyzn cierpi z powodu zbyt niskiego poziomu testosteronu, który z wiekiem dodatkowo się obniża. Za zbyt niski poziom męskiego hormonu uważa się dawkę w wysokości 300 nanogramów na decylitr krwi. Obniżenie poziomu testosteronu najczęściej kojarzy się ze spadkiem popędu płciowego oraz za niskim libido. Jednocześnie spadek hormonu wpływa na zaburzenia erekcji. W praktyce może to oznaczać zarówno problemy z erekcją w czasie stosunku, jak i możliwość powstawania erekcji samorzutnych, najczęściej w czasie snu. Jednak na erekcję wpływają również choroby, na jakie zapadają mężczyźni, w tym w szczególności cukrzyca, nadciśnienie czy zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. Bardzo często na ten stan wpływa także niezbyt zdrowa dieta oraz palenie papierosów czy picie alkoholu.
Mniej mięśni, więcej tłuszczu
Testosteron jest także odpowiedzialny za budowanie tkanki mięśniowej. Jego spadek wpływa również na mięśnie – wraz ze spadkiem hormonu dochodzi do destrukcji tkanki mięśniowej, co można bardzo łatwo stwierdzić obserwując efekty regularnego ćwiczenia na siłowni. Japońscy naukowcy stwierdzili, że przy obniżonym poziomie testosteronu spadek tkanki mięśniowej może być nawet trzykrotnie niższy niż w przypadku normalnego poziomu hormonu we krwi. Normalny poziom testosteronu pozwala na wyrzeźbienie sylwetki i mięśni, zapobiega również powstawaniu nadwagi czy wręcz otyłości. Za niski poziom hormonu może także prowadzić do ginekomastii, czyli nadmiernego rozrostu tkanki piersiowej. Za powstanie tego defektu odpowiada brak równowagi pomiędzy testosteronem a estrogenem.
Niski poziom testosteronu a depresja
Lekarze zauważyli również korelację pomiędzy testosteronem a depresją. Zbyt niski poziom męskiego hormonu sprzyja zachorowaniu na depresję. Z drugiej strony zachorowanie na depresję prowadzi do zmniejszenia wydzielania testosteronu. Jednocześnie nadmiar testosteronu lub jego zbyt wysoki poziom mogą prowadzić do ataków agresji.
Jak działa testosteron?
Za wydzielanie testosteronu odpowiada mózg. Warto jednak pamiętać, że poziom tego hormonu zmienia się także w ciągu dnia. Jego najwyższe stężenie zaobserwowano rano, potem pomiędzy 13. a 17. jego poziom się nieco obniża, aby w ciągu kolejnych dwóch godzin się obniżyć bardzo gwałtownie. Wieczorem jego poziom się stabilizuje, co można zaobserwować po rosnącym poziomie libido. Jeśli testosteronu jest zbyt mało, wówczas sylwetka bardziej się upodabnia do sylwetki kobiecej. Należy jednak pamiętać, że poziom testosteronu jest mocno uzależniony od genów. Testosteron w mniejszej ilości występuje również u kobiet.