Na czym polega plastrowanie dynamiczne?

Plastrowanie dynamiczne polega na oklejaniu skóry plastrami. Tzw. tejpy składają się z bawełny i kleju akrylowego. Powodują zwiększenie przestrzeni pomiędzy skórą i powięzią, co wpływa m.in. na przyspieszenie gojenia się tkanek oraz poprawę mikrokrążenia.

Plastrowanie dynamiczne – co to jest?

Przy plastrowaniu dynamicznym wykorzystuje się taśmy kinezjologiczne (inaczej tejpy lub plastry). Jego istotą jest naklejanie tejpów, regulujących napięcie mięśniowe, na skórę. Plastry są wykonane z bawełny i trzymają się ciała za pomocą kleju akrylowego. Nie powodują podrażnień ani reakcji alergicznych. Przed ich naklejeniem specjalista, czyli rehabilitant bądź fizjoterapeuta, powinien przeprowadzić wywiad oraz testy funkcjonalne. Istotne są takie kwestie jak: ogólny stan zdrowia, choroby, przyjmowane leki, a także ocena układu mięśniowo-powięziowego. Tejpy należy nosić zgodnie z zaleceniami. Średnia częstotliwość to 5 dni, jednak można też poczekać aż same się odkleją.

Jak działają taśmy kinezjologiczne?

Kinesiotaping można przeprowadzić na 6 sposobów, które wyróżnia:

  • sposób, w jaki plaster zostaje pocięty,
  • naciągnięcie taśmy,
  • rozciągnięcie powierzchni skóry, do którego niekiedy pacjent musi wykonać określony przez specjalistę ruch.

Na prawidłowo naklejonej taśmie pojawiają się fałdki. W ten właśnie sposób plaster unosi skórę właściwą nad powięzią. Powięź to błona, która otacza więzadła, ścięgna oraz mięśni i jest odpowiedzialna za odżywienie i ukrwienie tkanek. Więcej miejsca pomiędzy skórą a powięzią sprawia, że jest ono pełniejsze.

Zalety plastrowania dynamicznego

Taśmy są bezpieczne, dlatego mogą być stosowane w większości przypadków, u dzieci, kobiet w ciąży oraz osób starszych. Są doskonałym rozwiązaniem dla tych, u których pozostałe formy fizjoterapii są niemożliwe do przeprowadzenia lub niewskazane. Plastrowanie dynamiczne powoduje, że w oklejonym miejscu pojawia się większa ilość limfy. Dzięki temu obrzęki, krwiaki i siniaki szybciej znikają, ponieważ szkodliwe produkty przemiany materii są usuwane na bieżąco. Dodatkowo pozwala pozbyć się stanów zapalnych. Kolejną zaletą kinesiotapingu jest zmniejszenie bólu. Taśmy kinezjologiczne oddziałują bowiem na naturalne receptory czucia głębokiego i bólu. Zmniejszają na nie nacisk oraz aktywują tzw. zakończenia Ruffiego, które są naturalną formą znieczulenia. Naklejanie plastrów zmniejsza bądź likwiduje skurcze poprzez usprawnienie mikrokrążenia. Tejpy mogą być stosowane także po urazach i operacjach. Przyspieszają bowiem regenerację tkanek. Oprócz tego poprawiają zakres ruchu w stawach i wpływają na wzmocnienie mięśni. Mogą być stosowane w profilaktyce kontuzji. Jedyne przeciwwskazania do oklejania to: niezagojone rany w miejscu, w którym miałby znaleźć się tejp, uczulenie na klej oraz poważne choroby skóry, np. łuszczyca.