Domowa przestrzeń do pracy. Jak ją urządzić?

Creative smiling young man working on his start-up business in cozy home office

W miejscu przeznaczanym do nauki i pracy potrzebujemy wielu elementów. Dużego biurka, które pomieści nie tylko komputer, ale i wszystkie drobne artykuły, wygodnego fotela obrotowego oraz doskonałego oświetlenia. Gdy pominiemy, któryś z tych elementów może się okazać, że wiedza wcale nie wchodzi nam do głowy, a praca staje się uciążliwą i coraz trudniejszą. O czym należy pamiętając tworząc małe, domowe biuro?

Oświetlenie, które wszystko zmienia

Najwięcej miejsca poświęcamy oświetleniu, bo to od niego zależy nasz komfort nauki czy pracy, efekty wizualne, jak i zdrowie. Mowa bowiem o wzroku, który będąc narażonym na źle dobrane oświetlenie, zacznie się pogarszać. Do tego dołączą się bóle głowy, a próby odnalezienia komfortowej pozycji przy biurku, zakończą się kolejno dolegliwościami po stronie kręgosłupa.

Mamy więc do czynienia teoretycznie tylko z jednym czynnikiem – oświetleniowym, a wpływającym na tak wiele aspektów. Pamiętać należy o tym, by światło oferowało skupioną wiązkę, ale jednocześnie nie raziło nas. Tutaj świetnie sprawdzają się punktowe źródła światła, które oświetlają mniejsze fragmenty przestrzeni. Jeśli wybraliśmy lampkę stołową bądź lampkę biurkową, ustawiamy ją po lewej stronie, gdy jesteśmy praworęczni lub po prawej, gdy dominującą ręką jest lewa. To gwarancja, że nie będziemy przysłaniać sobie światła podczas pracy przy komputerze bądź pisania w zeszycie.

Odrobinę ważniejsze będą barwa i moc światła, aniżeli sama konstrukcja. Dopasowanie do wystroju wnętrza pozostaje istotne, ale nie może być priorytetem. Stawiamy na barwę neutralną bądź zbliżoną do zimnej, a do tego wyraziste i jasne światło. Nie może oślepiać, ale jednocześnie musi pozwalać na koncentrację.

Na szczęście pod względem dostępnych projektów mamy na tyle duży wybór, by z powodzeniem połączyć walory użytkowe z ciekawym designem.

Wygodny fotel i biurko

Spędzając kolejne godziny przy biurku, nasz kręgosłup zaczyna mieć problem z niefizjologiczną pozycją. By zminimalizować ryzyko dolegliwości bólowych czy też utrudnionych warunków nauki i pracy, uwagę zwracamy na wykonanie biurka oraz fotela.

To pierwsze dopasujemy rozmiarami do swoich potrzeb. Uwzględniając liczbę elementów, które znajdą się na nim. W przypadku fotela obrotowego musimy ”przymierzyć” się do niego. Sprawdzić czy mamy oparcie dla rąk, stabilne i wyprofilowane podparcie dla kręgosłupa, a także możliwość regulacji wysokości, na jakiej znajdzie się siedzisko.

Praktyczne dodatki

Dobrze jest dobrać do całości podnóżek, by nogi nie zwisały luźno nad podłogą, co nie jest korzystnym dla układu mięśniowo-szkieletowego. Inwestycją, która nie okaże się być zbędną, będzie ergonomiczna myszka do komputera oraz podkładka pod mysz czy klawiaturę, dzięki którym nasze ręce zyskają na miękkim oparciu.

Tak urządzone miejsce do pracy wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie, ale i możliwości rozwoju zawodowego, bo podniesiemy swoją efektywność.

O tym, jak dobierać chociażby oświetlenie do pracy, przeczytamy na stronie http://stukam.pl.