Sen jest bardzo ważny

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak istotny jest dla nas sen. Lubimy posiedzieć sobie w nocy, chociaż wcale nie ma takiej potrzeby, przed snem patrzymy w ekrany telefonów i komputerów, w nocy telefon trzymamy koło głowy (bo przecież budzik będzie dzwonić), a w naszej sypialni wcale nie jest cicho ani ciemno, mimo, że to właśnie miejsce odpoczynku. Te wszystkie aspekty wpływają negatywnie na jakość naszego snu i regenerację organizmu, a tak naprawdę to podstawa wysokiej jakości naszego życia i poziomu energii w ciągu dnia.

Sen jest ważny nie tylko w kontekście wypoczynku i regeneracji, ale również przy całościowej pracy organizmu, przy niwelowaniu stanów zapalnych, regulacji hormonów i neuroprzekaźników. Jest też istotny w kontekście zdrowia psychicznego człowieka i jego poczucia wypoczynku (psychicznego). Przy niedoborach i zaburzeniach snu czujemy się nie tylko zmęczeni fizycznie – nasz organizm nie funkcjonuje jak należy, a psychicznie również doskwiera nam uczucie przemęczenia i braku regeneracji. Nie jest to korzystne ani pozytywne, dlatego warto zadbać o jakość snu każdej nocy.

Po pierwsze, zadbaj o okres przedsenny – wyeliminuj ekspozycję na światło niebieskie, emitowane ze wszelkich ekranów. Możesz zainstalować odpowiednie filtry na ekran telefonu i komputera lub używać okularów z pomarańczowymi szkłami. Bardzo polecam pierwszą opcję i dokładanie drugiej przed snem. Na noc wyłącz wszystkie urządzenia, a telefon wprowadź w tryb samolotowy i połóż nieco dalej. Zasłoń okna, zamknij drzwi, przewietrz sypialnię. Powyłączaj wszelkie migające światełka, diody czy przełącznik w zasilaczu. Te rzeczy możesz przenieść poza sypialnię. Zadbaj też o porę snu – najlepiej między 21:30 a 22:30 położyć się spać. Rano nie sięgaj od razu po telefon – pozwól organizmowi swobodnie się wybudzić, umyj zęby, twarz, zrób śniadanie i dopiero po jakimś czasie użyj telefonu.

Żeby wspomóc swój organizm, możesz dorzucić kilka dobrych suplementów, regulujących pracę organizmu. Świetnym wyborem będzie preparat Sleep Optimizer, z firmy Jarrow . Zawiera kompozycję wielu składników, wspierających pracę organizmu. Znajduje się w nim waleriana, tonizująca organizm, l-tryptofan, czyli aminokwas zapoczątkowujący produkcję serotoniny, współdziałającej z melatoniną. Znajduje się tam również chmiel zwyczajny, pomagający lepiej zasnąć i spać bez wybudzania się. Melisa, kolejny dość znany składnik, również uspokaja i tonizuje organizm. Melatonina, czyli hormon bezpośrednio odpowiadający za sen, będzie również świetnym wsparciem dla organizmu. Ten produkt jest złożonym, ale dobrze dobranym preparatem, dla osób z problemami ze snem. Inne preparaty przedstawione są jeszcze w artykule omawiającym suplementy na lepszy sen.

Jak widzisz, masz kilka metod na to, jak zadbać o dobry sen. Najlepiej będzie spełnić je wszystkie i wtedy będziesz miał pewność, że dobrze dbasz o swój organizm, za co on będzie Ci z pewnością wdzięczny.