5 powodów, by zaplanować wakacje w Bułgarii

Nie wiesz, jaki kierunek obrać na nadchodzące wakacje? Masz dość zimnej wody i niepewnej pogody nad Bałtykiem, a jednocześnie nie chcesz porywać się na egzotyczne wczasy? Wybierz Bułgarię, której popularność w charakterze destynacji turystycznej rośnie z każdym rokiem. Odwiedź jedno z biur podróży, jak na przykład Coral Travel Wezyr Holidays, i zapoznaj się z katalogiem wyjazdów wakacyjnych oraz wycieczek objazdowych, aby wybrać ofertę wakacyjną dla siebie. Poznaj pięć powodów, dla których warto pojechać do tego pięknego kraju!

1. Bułgarskie plaże obsypane złotem

Nie na darmo najpopularniejsze regiony turystyczne Bułgarii nazwano Słonecznym Brzegiem i Złotymi Piaskami. Bułgarskie plaże są w przeważającej części wysypane miękkim, złocistym piachem, który aż prosi, by rozciągnąć na nim kąpielowy ręcznik, rozegrać mecz siatkówki lub zbudować ogromny zamek. Linia brzegowa Bułgarii liczy prawie 400 kilometrów i jest niezwykle zróżnicowana. To nie tylko wspomniane już złociste plaże, ale także malownicze zatoki i klify, wysepki, płycizny, a także miejsca znakomicie nadające się do nurkowania czy uprawiania żeglarstwa. Wzdłuż bułgarskich plaż rozlokowały się mniejsze i większe ośrodki turystyczne. W tych najbardziej znanych jak Słoneczny Brzeg, Złote Piaski czy Sozopol znajdziesz luksusowe hotele, restauracje, butiki i sklepy z pamiątkami oraz różne atrakcje dla całej rodziny. Dla poszukujących ciszy i spokoju lepszą alternatywą są małe miasteczka oraz osady, w których można wynająć domek z widokiem na zatokę lub pokój w przytulnym pensjonacie przy plaży.

 

2. Jej wysokość Sofia

Stolica Bułgarii może pochwalić się nie tylko ciekawymi zabytkami, ale również wyjątkowo pięknym położeniem u stóp masywu górskiego Witosza. Na przestrzeni wieków miasto znajdowało się pod wpływem różnych nacji i kultur, czego pamiątką są budowle z różnych epok rozrzucone po całej Sofii. Wśród nich przeważają piękne budowle sakralne: cerkwie, sobory oraz meczety zarówno te znane turystom jak cerkiew Bojańska, jak i mniejsze świątynie, na które można natknąć się przypadkiem podczas niespiesznej wędrówki wąskimi uliczkami. Stolica Bułgarii dość często jest określana miastem szarym i nudnym, wystarczy jednak spojrzeć na piękne budynki Teatru Narodowego czy Narodowej Galerii Sztuki umiejscowionej w dawnym pałacu bułgarskich carów, by stwierdzić, jak krzywdzące jest to stwierdzenie. Centrum Sofii ma stosunkowo niewielką powierzchnię, dlatego najlepszym sposobem na poznanie miasta okazuje się piesza wędrówka. Przy okazji można przysiąść w jakiejś knajpce oraz skosztować bułgarskiej kuchni lub zamówić kawę, której picie jest w Bułgarii prawdziwym rytuałem.

3. Nesebyr

Zaklęte w czasie miasteczko znajduje się na skalistym półwyspie, około 3 km od Słonecznego brzegu. Stare budynki, wąskie uliczki, liczne relikty przeszłości, a wszystko to oblane błękitem Morza Czarnego. Nic dziwnego, że Nesebyr pozostaje w pamięci turystów na długo. Na amatorów zwiedzania czeka malownicza starówka, muzea, cerkwie i kaplice, a samo miasto z ulicznymi występami, straganikami oferującymi rękodzieło oraz knajpkami, z których unoszą się smakowite zapachy, jest kwintesencją Bułgarii.

4. Dolina Róż

W połowie drogi między Sofią a Burgas znajduje się magiczne miejsce, nad którym unosi się aromat róż. To Kazanłyk, niewielkie miasteczko otoczone przez zalesione doliny i wzniesienia, na których gdzieniegdzie można dostrzec zalegające łaty śniegu. To właśnie tutaj uprawiane są najlepsze bułgarskie róże wykorzystywane przy produkcji olejków zapachowych, kosmetyków, aromatyzowanych alkoholi oraz wielu innych artykułów. Najlepiej odwiedzić je na przełomie wiosny i lata. Maj, czerwiec i lipiec to miesiące, na które przypada szczyt sezonu różanego. Kwiaty urzekają feerią kolorów i zapachów, a w miasteczku odbywają się ciekawe obchody związane z jego kwitnącą tradycją. Przy okazji pobytu w Kazanłyku warto odwiedzić także pobliskie jezioro Koprinka. To wymarzone miejsce dla szukających ciszy i spokoju: czysta woda, dzikie plaże, wszechobecna zieleń – sceneria idealna do relaksu na łonie natury.

5. Góry Strandża

Bułgaria, tak często kojarzona z pięknymi plażami, jest w rzeczywistości krajem dość górzystym, a tamtejsze wzniesienia są świetnie zagospodarowane pod kątem turystyki trekkingowej. Wspaniałym miejscem, by podziwiać świeżą, zieloną przyrodę Bułgarii, okażą się góry Strandża, niewysokie pasma górskie zlokalizowane w południowo-wschodniej części kraju. To królestwo wielu gatunków zwierząt i roślin, miejsce, gdzie można zaplanować wspaniałe wędrówki lub dzień z wędką w ręku. A gdy zatęskni się za słońcem, piaskiem czy szumem fal, wybrzeże jest stosunkowo blisko.

Bułgaria to jeden z nieoszlifowanych klejnotów europejskiej turystyki. Wciąż lekko pokryta zaszłościami, ściskana stereotypami, ale odzyskująca swój urzekający blask i coraz częściej doceniana za naturalne piękno. Przekonaj się, jak wiele wspaniałych zakątków kryje z biurem podróży Coral Travel Wezyr Holidays. Być może urzeknie także Ciebie?