Jaki wybrać kierunek studiów podyplomowych?

Studia podyplomowe to obecnie jedna z najbardziej popularnych form dokształcania zawodowego. Nie istnieje już chyba żadna uczelnia w Polsce, czy to publiczna, czy to prywatna, która nie miałaby w swojej ofercie studiów podyplomowych. Zatem jest ogrom wyboru uczelni i kierunków studiów podyplomowych, jednak często mamy zagwozdkę w głowie: “jaki kierunek studiów wybrać?”. Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Wam rozwiać wszelkie wątpliwości.

Kiedy iść na studia podyplomowe?

Tutaj pod rozwagę trzeba wziąć kilka czynników. Pierwszym, jaki się nasuwa, to podnoszenie swoich kwalifikacji w obecnym miejscu pracy. Może pojawiają się nowe projekty, nowe wyzwania, a Wasze portfolio nie wystarcza, aby móc się dołączyć do nowo tworzącego się zespołu. Często podobna sytuacja ma miejsce w szkołach, kiedy pojawiają się dzieci z różnymi zaburzeniami, które jednak też nie kwalifikują się na szkołę specjalną. Tutaj z pomocą przychodzi nauczyciel, który ukończył takie kierunki studiów podyplomowych, które pomogą dziecku sprostać stojącymi przed nim wyzwaniom. Często też nauczyciele dokształcają się w kierunkach, takich jak logopedia, oligofrenopedagogika, rewalidacja czy integracja sensoryczna. Wszystko służy podnoszeniu swoich

kwalifikacji, co przekłada się również na zarobki.

Na studia podyplomowe warto też iść wtedy, kiedy chcemy się przebranżowić. Taka sytuacja często ma miejsce, kiedy zawód, do którego się wykształciliśmy, nam się nie podoba. Niestety idąc na studia w wieku 19 lat, wybieramy intuicyjnie, często tworząc sobie w głowie nieprawdziwy obraz branży i zawodu. Prowadzi to zniechęcenia, braku energii i optymizmu, a w drastycznych przypadkach nawet depresji. Może też tak być, że praca, która wykonujemy nas zadowala, ale zarobki już niestety nie, dlatego mnóstwo ludzi decyduje się na spróbowanie czegoś innego, żeby obrać zawód, który może będzie mniej satysfakcjonujący, ale za to lepiej płatny.

Jak wybrać kierunek oraz uczelnię?

Kierunek przede wszystkim powinien korespondować z naszym zawodem lub taki, który moglibyśmy dodatkowo wykorzystać w ramach branży, w której pracujemy. Warto też wcześniej dokładnie zapoznać się z programem kształcenia i to przed opłaceniem studiów, bo może się okazać, że program kształcenia nie odpowiada naszym wymaganiom. Jako, że studia podyplomowe są studiami bardziej praktycznymi niż teoretycznymi, warto też wcześniej zapoznać się z kadrą wykładowców oraz dowiedzieć się czy uczelnia oferuje dużo ćwiczeń praktycznych.
Bardzo istotnym czynnikiem determinującym wybór uczelni jest bliskość od domu. Warto przy okazji wyboru uczelni wziąć pod uwagę czas w jakim dostaniemy się na zajęcia i z nich wrócimy. Większość osób idących na studia podyplomowe mają pracę oraz rodzinę, z którą chcą spędzić jak najwięcej czasu. Zatem, w takim wypadku koniecznym jest, aby zwrócić uwagę, czy uczelnia posiada filie w różnych miejscowościach. Jedną z taki uczelni jest Instytut Studiów Podyplomowych, który ma swoją siedzibę w Tychach, ale zajęcia odbywają się również w 17 innych miejscowościach m.in. w Katowicach, Wodzisławiu Śląskim, Żorach, Oświęcimiu, Częstochowie oraz Bielsku-Białej.

Wybierając studia podyplomowe, można nabyć nowe kompetencje lub rozszerzyć już te posiadane. To ważna inwestycja w siebie, która doceniana jest przez pracodawców, a niestety ukończenie podstawowego licencjatu czy magisterium często nie wystarcza, aby utrzymać swoją pozycję na rynku pracy. Szybko może się okazać się, że osoby młodsze prześcigają tych starszych mimo mniejszego doświadczenia, ale ukończone kursy, szkolenia i studia pomagają im w dalszym rozwoju.