Drzwi przeciwpożarowe – dla ochrony przeciwpożarowej

Drzwi przeciwpożarowe – trudno sobie bez nich wyobrazić salę koncertową, kino, czy inny obiekt użyteczności publicznej. Jakie funkcje i parametry odróżniają je od zwykłych drzwi?

Drzwi techniczne do zadań specjalnych

Drzwi przeciwpożarowe to jeden z rodzajów tak zwanych drzwi technicznych.
Cechą wspólną tej grupy drzwi jest to, że nie tylko oddzielają pomieszczenie od reszty przestrzeni, ale też spełniają funkcje dodatkowe.
Drzwi przeciwpożarowe mają dwie dodatkowe funkcje, jako element systemu ochrony przeciwpożarowej budynku:
1 – ułatwiają ewakuację,
2 – zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia na inne pomieszczenia w budynku.

Niezbędne w szybkiej ewakuacji

Sprawnie przeprowadzona ewakuacja ma ogromne znaczenie w wypadku pożaru. Często o życiu ludzi decydują minuty i sekundy.
Dlatego tak istotne jest, aby drzwi przeciwpożarowe były wyposażone w odpowiednie systemy ułatwiające otwieranie.
Powszechnie stosowanym rozwiązaniem w przypadku drzwi przeciwpożarowych montowanych w uczęszczanych budynkach użyteczności publicznej są dźwignie przeciwpaniczne.
Zasada ich działania jest bardzo prosta, wystarczy oprzeć się o dźwignię, a drzwi ustępują.
Długość dźwigni zwykle jest równa szerokości drzwi, które otwiera. Umieszczona jest w poprzek drzwi na takiej wysokości, by korzystanie z niej i otwieranie drzwi w sytuacji paniki pożarowej, było jak najbardziej intuicyjne.

Zatrzymują ogień

Drzwi przeciwpożarowe, których zadaniem jest powstrzymywanie ognia przed rozprzestrzenianiem się po budynku, zazwyczaj wykonane są ze stali lub aluminium.
Czasem posiadają okienka – wykonane ze szkła, które również odporne jest na działanie ognia.
Ważny jest również sposób montażu.
Drzwi te mają za zadanie powstrzymywanie nie tylko ognia, ale również dymu, gorącego powietrza i trujących gazów powstających w czasie pożaru. Istotne jest więc, aby były odpowiednio szczelne.

Czasem między pomieszczeniami montuje się drzwi przeciwpożarowe wahadłowe – sprawdzają się doskonale bez względu na kierunek ewakuacji, niedoszłe ofiary pożaru nie muszą ani przez sekundę wahać się między „ciągnij” a „pchaj”.

Drzwi przeciwpożarowe to niezbędny element systemu ochrony przeciwpożarowej w każdym obiekcie, gdzie przebywają ludzie i istnieje zagrożenie pożarem.