Mop obrotowy – czy warto po niego sięgać?

Mopy to urządzenia, które powinny być wygodne w użyciu i pomocne w wykonywaniu zamierzonych obowiązków. W ciągu ostatnich lat pojawiły się nowe wersje mopów, które mają nam pomagać w bardziej skutecznym czyszczeniu podłoża niż ich tradycyjne odpowiedniki. Wśród nich przodują mopy obrotowe, których zaletą jest możliwość odciskania nadmiaru wody bez konieczności dotykania końcówki myjącej własnymi rękoma. Poniżej podpowiadamy – jakie są zalety mopów obrotowych, jakie najpopularniejsze rodzaje tych urządzeń znajdziemy oraz kiedy warto po nie sięgać.

Mopy obrotowe – dostępne rodzaje

Mopy obrotowe to urządzenia występujące w różnych wersjach. Najbardziej podstawowe to mopy skręcane, do których używania nie potrzebujemy wiaderka. Ich przykładem jest mop Twist York Prestige – niezwykle wygodny i pomocny w codziennych porządkach. Zaletą tego mopa jest możliwość odciśnięcia końcówki bez konieczności dysponowania wiaderkiem lub dotykania dłonią.

Bardziej rozbudowanym przykładem mopów obrotowych jest mop Roll&UP od marki York. Jest to mop wyposażony w specjalnych rodzaj mechanizmu odwirowującego wodę. Dzięki niemu, po umieszczeniu w wiadrze, końcówka jest dokładnie oczyszczana, usuwane są z niej zarówno nadmiar wody i płynu myjącego, jak i pyłki, paprochy, drobinki brudu. Dzięki „złamanej płytce” mop ten – pomimo okrągłej końcówki – idealnie nadaje się do czyszczenia rantów, krawędzi i kantów.

Mop obrotowy Special od marki York to wybór osób, którym zależy na szybkim i dokładnym czyszczeniu różnego typu powierzchni. W mopie tym występują dwie końcówki – pierwsza przeznaczona jest do czyszczenia podłogi, druga – do usuwania kurzu z innych powierzchni. Warto podkreślić, że mikrofibra (użyta jako materiał końcówki) przeciwdziała powstawaniu smug, co pozwala nam za jednym pociągnięciem mopa uzyskać optymalny efekt czystości.

Ważne elementy konstrukcyjne w mopach obrotowych

Czym powinien cechować się mop wysokiej klasy, którego używanie będzie wygodne, a sama konstrukcja wytrzymała? Przede wszystkim – powinien mieć solidny trzonek. Powinien być wykonany z wytrzymałych tworzyw sztucznych, a dla większego komfortu użytkowania – pokryty od zewnątrz przyjemną w dotyku, elastyczną pianką.

Długość typowego trzonka to ok. 110 cm. Radzimy jednak wracać uwagę na możliwość regulacji długości trzonka – czyli na mopy teleskopowe. Będą mogły z nich korzystać zarówno dzieci jak i rodzice.

Warto raz jeszcze podkreślić dużą przydatność mikrofibry. Końcówki do mopa wykonane z tego materiału są uważane za najskuteczniejsze w usuwaniu plam. Co niezwykle ważne, są również bardzo łatwe w czyszczeniu, po którym odzyskują swoją wyjściową świeżość. Dużą zaletą mikrofibry jest także fakt, że materiał ten idealnie wchłania brud i zanieczyszczenia, nawet bez udziału środków czyszczących. Często, wystarczy w tym celu wykorzystać wodę, by ściereczka z mikrofibry „zassała” nawet najtrudniejsze i najbardziej oporne plamy.

Istotnym elementem w wielu zestawach mopów obrotowych jest wiaderko wyposażone w specjalną nakładkę przeznaczoną do odciskania nadmiaru wody. Dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji końcówka myjąca jest odciskana z niemal całej obecnej w niej wody. Jest to duże ułatwienie, gdyż nie musimy już nakładać własnych sił – robi to za nas specjalny mechanizm.

Fot. materiały prasowe