Systemy ERP – czym są i dlaczego warto je wdrożyć w firmie?

Systemy ERP – czym są i dlaczego warto je wdrożyć w firmie?

System ERP jest narzędziem, które wpływa na rozwój firmy i organizację procesów produkcyjnych. Informatyzacja rozwija się dynamicznie i daje możliwość zastosowania zintegrowanych systemów dla firm, dzięki którym praca staje się łatwiejsza i sprawniejsza. System ERP jest pochodną systemu MRP, który był wdrożony w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Systemy ERP dla firm

Termin Enterprise Resource Planning został pierwszy raz użyty w 1990 roku. Jest to rozwinięcie systemu MRP, który był używany już znacznie wcześniej. Głównym zadaniem systemu ERP jest zintegrowanie wszystkich działań firmy. Dzięki takim rozwiązaniom można stosować wiele mechanizmów i narzędzi ułatwiających produkcję i wpływających na jakość.

Wdrożenie systemu jest polecane wszystkim firmom, którym zależy na niskich kosztach produkcji i wysokiej jakości produktach. Jest to narzędzie, które pozwoli doścignąć największe firmy w branży i sprawi, że będzie można z nimi konkurować. Obecnie na rynku funkcjonuje system ERP II, który ma znacznie więcej do zaoferowania niż jego poprzednia wersja.

Zalety systemu ERP

Systemy ERP dla firm pozwalają na optymalizację procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Można na bieżąco śledzić wszystkie informacje, wprowadzać zmiany w czasie rzeczywistym i skrócić obieg informacji pomiędzy klientem a firmą.

Systemy ERP pozwalają na lepsze zarządzanie firmą i porządkowanie procesów. Można optymalizować zasoby i lepiej wspierać procesy decyzyjne. Dzięki systemowi informacje są bezpieczne, a także nie istnieje ryzyko ich utraty. ERP może współpracować z innymi narzędziami, dzięki czemu całe przedsiębiorstwo może wydajniej funkcjonować. Ważne jest sprawdzanie aktualizacji systemu, gdyż te pozwalają na korzystanie z najnowszych funkcji.

Dlaczego warto wdrożyć system ERP?

Na rynku jest bardzo duża konkurencja w każdej branży. W obecnych czasach klienci oczekują produktów wysokiej jakości, ale w niskich cenach. Z tego względu firmy muszą produkować w krótkich seriach i krótkich cyklach. Konkurencja sprawia, że działania firmy muszą być elastyczne i dostosowane do bieżącej sytuacji.

Dzięki systemowi ERP obieg informacji między klientem a firmą jest bardzo krótki. System można w pełni dostosować do wymagań firmy. Programem można obsługiwać całą działalność, począwszy od planowania, a skończywszy na dystrybucji wyrobów.