Choroby serca zabijają najczęściej – jak zmniejszyć ryzyko?

Male Patient Having Consultation With Doctor In Office

Każdego roku prawie 18 milionów ludzi na świecie umiera z powodu chorób serca i chorób naczyniowych, bezpośrednio powiązanych z chorobami serca. Oznacza to, że co trzeci zgon jest spowodowany chorobami układu krążenia.

Najpowszechniejsze choroby układu sercowo-naczyniowego

Najczęściej wymienia się sześć głównych rodzajów schorzeń, które bezpośrednio przyczyniają się do śmiertelności pacjentów. Za zwiększoną śmiertelność odpowiada choroba niedokrwienna serca, choroba naczyń mózgowych, choroba tętnic obwodowych, wrodzona choroba serca, ale również zakrzepica żył głębokich wraz z zatorowością płuc oraz uszkodzenie mięśnia serca na skutek gorączki reumatycznej. Udary mózgu oraz zawały serca są najczęściej spowodowane przez zakrzepy, do których prowadzą złogi tłuszczowe, zgromadzone wewnątrz naczyń krwionośnych oraz na ich ścianach. Do zachorowań na choroby serca przyczynia się także zła dieta, brak aktywności fizycznej czy palenie zbyt dużej ilości papierosów. Na zachorowanie na którąś z chorób układu sercowo-naczyniowego są również bardziej podatne osoby, które leczą się na nadciśnienie tętnicze.

Jak zapobiegać chorobom serca?

Niektórych czynników, odpowiedzialnych za choroby serca, nie da się uniknąć, jednak sam pacjent, zmieniając swoje nawyki żywieniowe czy styl życia może również przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania. Ważna jest profilaktyka, w ramach które zaleca się głównie regularne badanie ciśnienia krwi. Istotna dla serca jest również odpowiednia dieta, w której należy zrezygnować lub znacząco ograniczyć ilość tłuszczów zwierzęcych zastępując je tłuszczami roślinnymi oraz tłuszczami bogatymi w kwasy Omega-3. Regularna aktywność fizyczna również jest rekomendowana jako sposób, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Bardzo często lekarze rekomendują również rzucenie palenia, które z jednej strony niekorzystnie wpływa na samo serce, ale również zwęża naczynia krwionośne, co sprzyja powstawaniu udarów.

Aktywność fizyczna przede wszystkim

Część pacjentów znajdujących się w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na choroby serca trudno jest przekonać do regularnych ćwiczeń. Tymczasem wystarczy regularnie spacerować lub zacząć uprawiać nordic walking, aby w ten sposób zadbać o stan swoich żył. Według lekarzy chorób serca nawet w 80% można uniknąć zmieniając dietę oraz swoje przyzwyczajenia, dlatego zamiast wieczornego seansu na kanapie przed telewizorem rekomendowane są nawet niewielkie ilości ruchu. Wystarczy już 10 minut ćwiczeń dziennie, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania. Równie ważna jest zdrowa dieta, w której powinny się pojawić warzywa i owoce. Jednocześnie z myślą o korzyściach dla ciśnienia krwi i samego serca należy zrezygnować lub znacząco ograniczyć spożycie soli. Wrogiem serca jest również alkohol, zwłaszcza spożywany często i w dużych ilościach. Niektórzy kardiolodzy zalecają jednak niewielkie ilości czerwonego wina, które pozytywnie wpływa na układ krwionośny. Istotne jest również ograniczenie przyjmowanie suplementów diety, których nie zalecił lekarz.