Najbardziej znana marka sportowa na świecie

Niemiecka marka nieustannie inspiruje do podejmowania coraz śmielszych wyzwań. Powstała z miłości do sportu i pokonywania własnych słabości w drodze do osiągnięcia najwyższych sportowych trofeów. Jaka była jej droga do zaistnienia w świadomości odbiorców? Jakie oferowane przez markę Adidas produkty przeszły do historii? Poniższy artykuł przybliży te kwestie.

Geneza kultowych trzech pasków

Adi Dassler, niemiecki przedsiębiorca wraz z bratem Rudolfem produkował obuwie sportowe. Rozłam wśród braci sprawił, że powstały dwie osobne firmy. Adi założył markę Adidas, a Rudolf konkurencyjną markę o nazwie Puma. Historia pokazała, że to firma założona przez Adiego stała się najbardziej rozpoznawalnym sportowym gigantem na świecie. Zanim jednak do tego doszło, Adidas przeszedł długą drogę. Stworzenie butów sportowych z charakterystycznymi trzema paskami, które nie tylko obuwie wzmacniały, ale skutecznie je odróżniały od innych marek, stało się przełomem w karierze Adidas. Dynamiczny rozwój marki był możliwy dzięki nawiązaniu współpracy z wieloma znanymi ówcześnie sportowcami. Buty przeznaczone do biegania czy do tenisa stały się kultowe nie tylko wśród  gwiazd sportu, także aktywnie spędzający czas ludzie na całym świecie wybierali niemiecką markę.

Kultowe produkty sygnowane metką Adidas

Marka słynie z wielu modeli butów, które przeszły do historii. Jednym z nich są buty Superstar, Stan Smith czy Gazelle. Model Superstar to najbardziej rozpoznawalne buty niemieckiego brandu, powstały dla koszykarzy. Ich lekka, niska konstrukcja z gumową „muszlą” chroniącą palce oraz trzy paski z boku to znaki wyróżniające ten model. Superstary pokochały nie tylko gwiazdy NBA, w późniejszym czasie także nowojorscy raperzy, a także trendsetterzy lansujący modę uliczną tzw. street style. Dzięki temu buty stały się  rozpoznawalne i do dzisiaj cieszą się dużą popularnością. Powstało mnóstwo wersji kolorystycznych, choć najbardziej pożądane to białe z trzema czarnymi paskami. Warto dodać, że model ten jest lubiany również przez kobiety, choć dostępne są także buty damskie adidas w wielu innych modelach.

Innym znanym modelem są buty Gazelle, model nazwany na cześć antylopy, którego wierzchnia warstwa wykonana jest ze skóry zamszowej, dając bardziej nasycone barwy niż model Superstar uszyty ze skóry naturalnej.  Buty Gazelle przeszły długą drogę, by wyróżnić się na tle innych butów sportowych z tej samej kategorii. Powstały dla sportowców biorących udział w olimpiadzie w Rzymie w 1964 roku, później zainteresowali się nimi grający w piłkę ręczną, w latach 70’ odeszły prawie w zapomnienie. Przełom nastąpił dopiero w latach 80’, kiedy butami Adidas Gazelle zainteresowała się młodzież z subkultury hip-hopu, brit-hopu i wielu gwiazd muzyki z Michaelem Jacksonem na czele. Współcześnie święcą triumfy wśród wielbicieli mody ulicznej. Gazelle spodobały się do tego stopnia, że stały się także modne wśród zwyczajnych ludzi lubiących modę sportową.

fot.materiały prasowe