Recykling miedzi – dlaczego jest tak istotny?

Recykling miedzi – dlaczego jest tak istotny?

Przetwarzanie miedzi to obecnie jedno z najbardziej produktywnych źródeł tego metalu. Nie tylko nie wpływa negatywnie na środowisko, ale też pozwala ograniczyć obciążające wydobycie z rud i poczynić przy tym spore oszczędności. Jak to działa?

Recykling miedzi – zalety dla ekologii i przemysłu

Kwestia ekologiczna jest to oczywista, choć nie wszyscy orientują się w szczegółach. W skrócie – chodzi o dbałość o ziemię, wody gruntowe, ograniczenie zanieczyszczeń, emisji gazów cieplarnianych i wiele innych czynników.

Dla przedsiębiorstw, które zajmują się pozyskiwaniem i sprzedażą miedzi liczą się także oszczędności. Wydobycie miedzi z rud i jej obróbka to znacznie bardziej kosztowne przedsięwzięcie niż recykling.

Recykling miedzi – od skupu do metalu bez strat

Kolejny powód, dla którego miedź warto przetwarzać na dużą skalę, ma związek z jej właściwościami fizykochemicznymi. W procesie tym pomaga fakt, iż miedź po przetworzeniu zachowuje te same właściwości, a straty przy takich działaniach są minimalne.

Istnieją metale, których nie da się przetworzyć bez dużej straty, ale miedź do nich na szczęście nie należy. Jest pod tym względem wyjątkowo efektywna, jeśli chodzi o wykorzystanie jej ponownie, dlatego skupy miedzi cieszą się wielką popularnością (polecamy Zlomex.pl – skup złomu w Krakowie).

Kto pozyskuje miedź do przetwarzania?

Jeżeli chodzi o profesjonalne przekazywanie miedzi do recyklingu, główną rolę pełnią tu rzetelne skupy metali (jak Zlomex.pl – skup złomu w Krakowie). To ich pracownicy zajmują się wykupem miedzi od osób indywidualnych oraz przedsiębiorstw. Pozyskane tak ilości mogą sięgać kilku kilogramów albo iść w tony.

W zależności od tego, skąd pochodzi miedź i czy jest czystym metalem, czy występuje w stopie w recyklingu występują różne etapy. Jeżeli mamy do czynienia z miedzią, która jest częścią jakiegoś podzespołu albo silnika, najpierw musi zostać wymontowana i oddzielona od reszty metali. Robią to często pracownicy skupu. Następnie miedź wędruje do specjalnego pieca, w którym następuje przetopienie metalu.