Kolczyki złote – z perłą czy innym kamieniem?

Jeśli nie stać Cię na dużą kolekcję biżuterii i zastanawiasz się nad jednym zakupem który mógłby służyć Ci na wiele okazji, spróbujemy podpowiedzieć Ci rozwiązanie najbardziej uniwersalne. Spośród akcesoriów biżuteryjnych największą popularnością cieszą się kolczyki, dlatego ograniczymy się tutaj tylko do tego typu dodatków. Jak je najlepiej wybrać? Jaki zakup za 10 lat najpewniej uznamy za udany?

Jeśli nawet obecnie nosisz tanią biżuterię sztuczną, to powinnaś uświadomić sobie, że na wiele okazji nie będzie ona stosowna. Nie założysz jej na wielki bal, uroczysty bankiet czy też na inną uroczystość, na którą wybierzesz elegancką kreację biznesową lub wieczorową. Tanie dodatki zepsują najlepszą nawet garderobę, dlatego warto zainwestować w choćby jedną parę kolczyków wyjściowych. Mogą być srebrne – jeśli ten kolor bardziej pasuje do twojego typu urody, w przeciwnym wypadku wybierz kolczyki złote – z perłą będą idealne.

Dlaczego właśnie takie? Perła  jest jednym z najbardziej cennych kamieni szlachetnych, a przy tym najbardziej uniwersalnych. O ile noszenie np. brylantów w porach przedpołudniowych uważane jest za przejaw złego gustu, to perły możesz założyć na każdą okazję na którą w ogóle odpowiednia jest biżuteria. Strój do pracy? Poranna kawa z przyjaciółkami? Trudno jest na te okazje znaleźć lepszą biżuterię niż właśnie perły.

Jak dobrze wybrać?

Jeśli to co przeczytałaś do tej pory przekonuje cię i zamarzysz o kolczykach złotych z perłą, zapewne w pierwszej kolejności spróbujesz wyszukać wzór, który spodoba ci się najbardziej. W ten sposób możesz jednak dokonać jednego z najgorszych możliwych zakupów. Pierwszą rzeczą bowiem, na którą powinnaś zwrócić uwagę jest jakość samych pereł. Te słabe zepsują wygląd każdych kolczyków. Do tych najlepszych nie potrzebujesz wykwintnej oprawy – wysokiej jakości perły potrafią być tak piękne, że ich wygląd usunie w cień wszystko, co znajdzie się wokół nich.

Na co zwrócić uwagę?

Naprawdę cenne perły będą mocno błyszczeć. Na ich powierzchni będziesz niemal w stanie zobaczyć swoje odbicie – im będzie ono wyraźniejsze, tym  lepiej.  Zwróć też uwagę na barwy. Klasyką jest oczywiście biel, ale w perłowym wydaniu biel nie jest tą bielą, którą widzisz za oknem w piękny zimowy dzień.

W najcenniejszych klejnotach poza bielą zobaczysz jeszcze inne barwy. Zjawisko to nazywa się orientem i charakteryzuje najpiękniejsze twory perłopławów. Dodatkowe barwy powstają w wyniku rozszczepienia światła i nadają perle niepowtarzalny wygląd – nie zobaczysz tego w żadnej ze znanych imitacji. Takie kamienie są rzadkie i bardzo trudno jest je znaleźć w naszych sklepach, nawet tych dysponujących większym wyborem kolczyków srebrnych i złotych z perłą o różnych kolorach. Jeśli zatem perła biała wyda Ci się trochę różowa i trochę zielonkawa, to przyjrzyj się jej pozostałym cechom, bo być może masz do czynienia z naprawdę rzadkim egzemplarzem.

W następnej kolejności zwróć uwagę czy powierzchnia pereł nie jest zdefektowana. Połysk i orient zapewnią im już wyjątkowy wygląd, jednak jeśli do tego będą gładkie, bez żadnych skaz i wad, to będziesz je mogła śmiało założyć do najbardziej uroczystej kreacji.

Najcenniejsze egzemplarze będą miały ponadto regularny kształt:  kula jest tu ideałem, ale do wiszących kolczyków równie piękne będą perły o kształcie kropli – dużo tańsze od tych okrągłych, a również bardzo cenione.

Jeśli budżet nie pozwala ci na wiele, poszukaj kolczyków z pereł o kształcie guzika na srebrnych sztyftach  – są bardzo tanie, a egzemplarze z kamieniami o wysokiej jakości (jeśli uda ci się takie znaleźć), będą wyglądały piękniej niż najdroższe nawet kolczyki złote z perłą o słabym połysku i mało ciekawych efektach optycznych.

Jak je kupić?

Wybór biżuterii z perłami w polskich sklepach nie jest duży, a znalezienie takich o odpowiedniej jakości kamieni nie jest rzeczą prostą. Najlepiej zatem byłoby ograniczyć się do najczęściej występującego, klasycznego wzoru kolczyków złotych czy srebrnych z perłą na sztyfcie i skupić się na wyszukaniu odpowiedniego gatunku samych kamieni. Poszukaj sklepów specjalizujących się w perłach – tam łatwiej będzie trafić na kamienie o dobrej jakości.  I nie poddawaj się po pierwszych trudnościach – jeśli po wielu poszukiwaniach, w końcu znajdziesz klejnoty, o cechach które opisaliśmy powyżej, staną się twoimi ulubionymi i wzbudzą podziw wszystkich twoich znajomych.