Wrażliwe oczy a soczewki kontaktowe

Nowoczesne soczewki kontaktowe powstały z myślą o osobach cierpiących na nadwrażliwość oczu. Ich delikatny materiał zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia oraz wysoką przepuszczalność tlenu. Osobom o wrażliwych oczach zaleca się noszenie soczewek jednodniowych. Codzienne zakładanie nowych i sterylnych szkieł kontaktowych na oczy minimalizuje ryzyko wystąpienia podrażnień.

Soczewki jednodniowe na wrażliwe oczy

Soczewki jednodniowe, dostępne np. za pośrednictwem strony internetowej: ultraflex.pl, to wyrób medyczny, który poleca się osobom borykającym się z nadwrażliwością oczu. Szkła kontaktowe to produkt jednorazowego użytku, co oznacza, że na koniec dnia, po zdjęciu ich z oczu, należy je wyrzucić do kosza. Codzienne zakładanie nowej i sterylnie czystej pary soczewek jednodniowych to bardzo higieniczne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób o wrażliwych oczach. Stosowanie szkieł jednorazowych zmniejsza ryzyko przedostania się do oczu szkodliwych drobnoustrojów, które mogą powodować podrażnienia, infekcje lub alergie.

Kontaktowe soczewki silikonowo-hydrożelowe

Osobom o wrażliwych oczach zaleca się stosowanie silikonowo-hydrożelowych soczewek jednodniowych. Lekki materiał charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością tlenu, co minimalizuje ryzyko wystąpienia niedotlenienia rogówki. Tworzywo z jakiego wykonane są soczewki kontaktowe jest całkowicie neutralne dla oka i nie powoduje reakcji alergicznych. Do bardzo wrażliwych oczu zaleca się stosowanie soczewek z dodatkowym składnikiem nawilżającym, który zapobiegnie nadmiernemu przesuszaniu się gałki ocznej.

Soczewki kontaktowe z filtrem UV

Nadmierna ekspozycja oczu na słońce prowadzi do ich podrażnień, a nawet groźnych chorób. W mocno nasłonecznione dni warto stosować specjalne soczewki z filtrem UV, które w przeciwieństwie do tradycyjnych okularów przeciwsłonecznych, ochraniają narząd wzroku dodatkowo przed promieniami peryferyjnymi.

Nawilżające krople do oczu

Wrażliwe i skłonne do przesuszania oczy potrzebują odpowiedniego nawilżenia. Pomocne w tym okazują się specjalne krople do oczu. W aptece lub gabinecie okulistycznym można kupić płyny przeznaczone dla wrażliwych oczu i osób noszących soczewki kontaktowe. W trosce o dobrą kondycję oczu, w miarę możliwości należy ograniczyć czynniki, które mogą dodatkowo podrażniać lub przesuszać oczy, jak: nadmierne korzystanie z komputera czy przebywanie w mocno zakurzonych i zanieczyszczonych pomieszczeniach.