Wózki widłowe elektryczne boczne – specjalne zastosowanie dzięki unikalnej konstrukcji

Wózki widłowe elektryczne boczne są jednym z dwóch najpopularniejszych rodzajów tego typu pojazdów. Boczna konstrukcja wózka umożliwia pracę w miejscach, w których wózki czołowe mogłyby napotkać trudności. Na czym polega różnica?

Wózki widłowe boczne przeznaczone są przede wszystkim do pracy w węższych pomieszczeniach. Charakteryzują się dobrą zwrotnością i niższym promieniem skrętu. Doskonale nadadzą się do pracy w magazynach wysokiego składowania, w których przestrzeń transportowa jest bardziej ograniczona.

Wózki widłowe elektryczne boczne – charakterystyka

Wózek widłowy elektryczny boczny jest rodzajem wózka magazynowego wyposażonego w napęd elektryczny, a nie spalinowy. Dzięki temu wózki takie nie generują przy pracy wiele hałasu, a do tego doskonale nadają się do pracy z żywnością i poruszaniu się po chłodniach. W przeciwieństwie do wózków czołowych, których widły umieszczone są przed operatorem, wózki widłowe boczne posiadają podnośnik umieszczony z boku w sposób prostopadły względem pozycji operatora. Boczne wózki widłowe charakteryzują się też kompaktową kabiną i przeciwwagą, która zapewnia stabilność pracy. Częstym wyróżnikiem wózków bocznych jest maksymalna wysokość podnoszenia ładunków, sięgająca nawet do kilkunastu metrów.

Specjalne przeznaczenie bocznych wózków widłowych

Dzięki bocznemu układowi podnoszenia tego rodzaju wózki najczęściej wykorzystywane są w magazynach wysokiego składowania, w których towary usytuowane są na wysokości nawet kilkunastu metrów, a przestrzeń pomiędzy regałami jest węższa niż w tradycyjnych magazynach. Mniej zwrotne wózki czołowe, które do transportowania towarów musiałyby ustawić się w pozycji prostopadłej do regału, zwyczajnie mogłyby się nie zmieścić w wąskich alejkach magazynu. Dokonując zakupu bocznych wózków widłowych elektrycznych, zapewniających także cichą i czystą pracę, problem ten zostaje całkowicie wyeliminowany. Boczne wózki najczęściej spotyka się w firmach logistycznych, centrach dystrybucji, w zakładach produkcji długich profili, ale także w marketach budowlanych i ogrodniczych.