Prawda jest taka, że wcale nie trzeba budować od nowa domu, albo kupować gotowego, aby wprowadzić w nim założenia wpływające na oszczędność energii. Warto natomiast brać pod uwagę pomysły, które przyświecają zawsze wtedy, gdy powstają profesjonalne projekty domów energooszczędnych. O kilku z nich można przeczytać w poniższym artykule.
Opinia rzeczoznawcy
Sięgając po zdanie wykwalifikowanych podmiotów, a w tym przypadku będą to urzędy i zespoły przeprowadzające audyt energetyczny budynku na zlecenie, można określić stan obecny domu i wskazać na właściwe rozwiązania energooszczędne. Wówczas dopiero przeprowadza się stosowną termomodernizację budynku, aby ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem.
W ten właśnie sposób, biorąc pod uwagę czynniki takie jak struktura samego domu oraz funkcjonujące w nim systemy ogrzewania, chłodzenia i dostarczania ciepłej wody, rzeczoznawcy przypiszą wynik energetyczny budynku, który określa wydajność domu i zawiera zalecenia dotyczące poprawy efektywności energetycznej. Projekty domów energooszczędnych zaczyna się zawsze właśnie od tego rodzaju analizy.
Właściwa regulacja temperatur w domu
Kolejny punkt należy już w głównej mierze od samego właściciela domu i jego przyzwyczajeń. Wystarczy bowiem wyrobić w sobie nawyk regulowania temperatury na termostacie, zwłaszcza podczas snu lub przebywania poza domem. Obniżenie temperatury o zaledwie 3 stopnie może wymiernie zmniejszyć zużycie energii i obniżyć miesięczne rachunki za media. I odwrotnie, podniesienie termostatu latem może zaoszczędzić pieniądze na centralnej klimatyzacji.
Warto również ograniczyć eksploatację grzejników elektrycznych i gazowych. Wiele z nich wymaga 1500 watów energii do działania, co może spowodować wzrost kosztów rachunku za energię.
Rozsądne gospodarowanie wodą
Jak powszechnie wiadomo, woda drąży nie tylko kamień, ale i portfel. Jak dużo zaoszczędzimy zamykając kran podczas mycia zębów? Także użycie głowic prysznicowych o niskim przepływie może zwiększyć ciśnienie wody, jednocześnie zmniejszając całkowite zużycie wody.
Kluczem do sukcesu jest tutaj też regularne sprawdzanie stanu hydrauliki i szybka naprawa wszelkich nieszczelności lub cieknących kranów.