Kiedy kobieta musi wykonać USG ginekologiczne?

USG transwaginalne jest badaniem profilaktycznym i ma właśnie taki charakter. Możemy takie badanie nazwać również USG domacicznym oraz przezpochwowym.

Jak odbywa się takie badanie

Bardzo wiele kobiet przeżywa ogromny stres przed takim badaniem, jak i również w jego trakcie. Nie ma się jednak co stresować, nic nie może pójść źle. Badanie przeprowadzane jest specjalną głowicą, której grubość wynosi maksymalnie dwa centymetry. Przed rozpoczęciem badania, na głowicę będzie założona prezerwatywa, aby uniemożliwić zakażenie pacjentki w jakikolwiek sposób. USG ginekologiczne ma zdecydowaną przewagę nad standardowo wykonywanym USG przez powłoki brzuszne – jest o wiele bardziej dokładne. Chociaż możemy uczuć pewnego rodzaju dyskomfort, to jednak absolutnie nie jest to badanie bolesne. Pacjentka w jego trakcie będzie spoczywała w pozycji leżącej, a przed nim samym nie musi wypijać dużej ilości płynów, bowiem nie ma potrzeby jego wykonywania przy pełnym pęcherzu.

Jakie mogą być powody zlecenia USG ginekologicznego?

USG przezpochwowe może zostać zlecone u kobiety w ciąży przy podejrzeniu, zagrożenia poronieniem. Częstym powodem do takiego badania jest również podejrzenie ciąży pozamacicznej. Rutynowo wykonuje się takie badanie pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży – w pozostałych przypadkach w razie wystąpienia u pacjentki niepokojących objawów może ono być wykonane od 5 do 10 tygodnia ciąży. Jeżeli kobieta nie jest w ciąży, to również może być poddana takiemu badaniu – jeżeli tylko występuje u niej którykolwiek objawów takich jak:

• nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych
• bolesne miesiączki i podejrzenie endometriozy
• bóle w podbrzuszu

USG domaciczne może być również przeprowadzone w przypadku, kiedy lekarz podejrzewa nieprawidłową budowę układu rodnego pacjentki lub w razie wystąpienia trudności z zajściem w ciążę.

USG przezpochwowe a cykl miesiączkowania

Nie ma żadnych przeciwskazań do wykonania badania, niezależnie od dnia cyklu. Może być ono również wykonane bezpośrednio w trakcie okresu. Jeżeli badanie USG było wykonywane u kobiety w ciąży, to powinna ona zabrać ze sobą USG płodu. Tak samo w przypadku badania prenatalnego – wyniki powinna wziąć ze sobą. Należy również pamiętać, aby zabrać opisy i zdjęcia z badań takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy badanie histopatologiczne.

Dlaczego lekarz zleca wykonanie USG przezpochwowego?

Badanie to może być wykonane u każdej kobiety – nie ma przeciwskazań. W przypadku kobiety ciężarnej daje to możliwość zobaczenia w jaki sposób rozwija się nienarodzone dziecko. Pozwala lekarzowi na ocenę rozwoju łożyska, położenia i budowy macicy. Dodatkowo w trakcie takiego badania możliwe jest wykrycie wad anatomicznych, mięśniaków czy polip. Lekarz wykonujący badanie może sprawdzić położenie, wielkość i budowę wewnętrzną jajników. Badanie jest na tyle dokładne, że pozwala nawet na ocenę grubości błony śluzowej wyścielającej macicę. Daje również możliwość sprawdzenia czy szyjka macicy jest zbudowana prawidłowo oraz ułatwia zdiagnozowanie zespołu policystycznych jajników.

USG ginekologiczne jest badaniem bezpiecznym i można je wykonywać wielokrotnie. Więcej na temat tego badania na tym blogu.