Czy boraks jest bezpieczny?

Boraks to substancja, która znajduje szerokie zastosowanie m.in. w farmaceutyce, szklarstwie oraz kosmetyce. Ponadto stanowi ciekawą alternatywę dla chemicznych środków czyszczących. Przed użyciem tego specyfiku, warto jednak zapoznać się z informacjami dotyczącymi jego potencjalnej szkodliwości.

Czym jest boraks i jakie jest jego zastosowanie?

Boraks to sól sodowa kwasu borowego, będąca źródłem boru (zawiera go około 11,3%). Stanowi nieorganiczny związek chemiczny, będący jednocześnie minerałem występującym w środowisku naturalnym. Występuje jako bezbarwne kryształy, które rozpuszczają się w wodzie. W formie roztworu boraks ma silnie zasadowy charakter. Co ważne, substancja ta używana jest w wielu dziedzinach życia.

Jeśli chodzi o boraks, zastosowanie w domu jest jedną z najpopularniejszych form jego wykorzystania. Pod tym względem, substancja stanowi alternatywę dla chemii gospodarczej. Używana jest więc jako uniwersalny środek czyszczący różnego typu powierzchnie czy sprzęty, preparat piorący, a także specyfik odstraszający insekty, takie jak m.in. mrówki, pchły czy karaluchy. Należy przy tym dodać, że boraks chętnie wykorzystywany jest zwłaszcza przez zwolenników ekologicznego sprzątania.

Sól sodowa kwasu borowego znajduje zastosowanie również w przemyśle kosmetycznym i szklarskim oraz ceramice i garncarstwie. Oprócz tego znane jest jej wykorzystanie w medycynie naturalnej. Boraks charakteryzuje się bowiem pewnymi właściwościami prozdrowotnymi. Wykazuje działanie przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe oraz antyseptyczne. Pod wpływem wysokiej zawartości boru, może też poprawiać metabolizm niektórych pierwiastków (wapnia, fosforu i magnezu) oraz wzmacniać kości i pozytywnie wpływać na stawy. Zażywanie boraksu nie jest jednak zazwyczaj zalecane przez lekarzy. Wszystko dlatego, że substancja przez niektórych naukowców uznana została za potencjalnie toksyczną. Z tego względu, w wybranych krajach wycofano ją ze sprzedaży.

Czy boraks jest bezpieczny dla zdrowia?

Badania na temat potencjalnej szkodliwości boraksu często prezentują sprzeczne wyniki. Niektóre z nich wskazują jednak na zależność między zażywaniem substancji a problemami z płodnością. Substancja może również wywoływać podrażnienia w kontakcie z oczami, a wdychanie jej pyłów może prowadzić do podrażnień układu oddechowego. Nadmierne spożycie wiąże się także niekiedy z problemami z układem pokarmowym.

Mimo to boraks jest mniej toksyczny niż chociażby zwykła sól kuchenna. Przy jego stosowaniu istotne jest więc zachowanie umiaru i odpowiednie dawkowanie substancji. Dla zachowania pełnego bezpieczeństwa, jej zażywania powinny się jednak wystrzegać przede wszystkim kobiety w ciąży oraz dzieci.

Jeśli chodzi o wykorzystanie boraksu jako środka czyszczącego, również warto zachować pewne środki ostrożności. Podczas używania roztworów i produktów z jego zawartością, najlepiej założyć gumowe rękawice ochronne, które zapobiegną powstaniu ewentualnych alergicznych reakcji skórnych. W tym przypadku nie należy jednak demonizować boraksu – jako środek czyszczący nie powinien mieć bowiem negatywnego wpływu na zdrowie.