Konwersja norm ISO/DIN/PN

Aktualnie sporo ekspertów decyduje się na dobrej jakości śruby spełniające różnego rodzaju normy. Dzisiaj dowiecie się na ten temat zdecydowanie więcej. Czym charakteryzują się normy ISO/DIN/PN? Na czym polega konwersja pomiędzy tymi aspektami?

Normy ISO

Rozpoczynamy od norm, które są zdecydowanie najbardziej popularne. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna posiada ponad 160 członków. Od dnia jej założenia w tym gronie znajduje się Polska. Warto zaznaczyć, że podmiot powstał w Londynie – w 1947 roku. W tym momencie ma natomiast siedzibę w szwajcarskiej Genewie. Jakie są najważniejsze zadania ISO? To generalnie rozwój normalizacji na skalę światową. Ma to na celu ułatwienie wymiany dóbr, a także usług pomiędzy ludźmi z różnych państw. Dzięki temu nie powinny występować żadne bariery techniczne. Zadaniem Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej jest także rozwój współpracy naukowej, ekonomicznej oraz intelektualnej. Wszystko ma na celu usprawnienie współpracy pomiędzy podmiotami z rozmaitych krajów oraz spowodowanie, że Klienci będą mieli do dyspozycji wysokiej jakości elementy.

Normy DIN

Niemiecki Instytut Normalizacyjny (Deutsches Institute für Normung) odpowiada natomiast za normy DIN. To stowarzyszenie posiada siedzibę w Berlinie. Niemiecki Instytut Normalizacyjny został założony w 1917 roku, czyli 30 lat wcześniej od Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. Pierwsza norma powstała już w 1918 roku. Warto dodać, że normy DIN także są stosowane na terenie naszego kraju, chociaż oczywiście w skali globalnej mają zdecydowanie mniejsze znaczenie niż ISO.

Normy PN

Na pewno możemy być dumni z tego, że Polska posiada swoje standardy w tym względzie. Za Polskie Normy odpowiada w głównej mierze zaś Polski Komitet Normalizacyjny. To państwowa jednostka organizacyjna. Jej zadaniem jest prowadzenie normalizacji krajowej – chodzi tutaj między innymi o zatwierdzanie lub wycofywanie norm, które niestety nie spełniają poziomu określonych standardów.

Na czym polega konwersja?

W celu dokonania konwersji pomiędzy normami ISO/DIN/PN warto odwiedzić stronę stalmut.pl. Chcecie kupić albo sprzedać śruby sześciokątne z pełnym gwintem? Problem polega natomiast na tym, że posiadacie tylko oznaczenie PN 82105? Chcecie natomiast wiedzieć, jak wyglądają – w przypadku tych elementów złącznych – normy ISO oraz DIN? Na podanej wyżej stronie internetowej znajduje się wyszukiwarka. Wystarczy tylko kilka chwil, aby poznać pozostałe oznaczenia. Ogólnie śruby sześciokątne z pełnym gwintem spełniają normy DIN 933/ISO 4017/PN 82105. Tak samo należy postępować, jeśli chcecie zrobić konwersję innych elementów.