Woda morska – dobry sposób na zatkany nos i zatoki

freepik.com/user18526052

Stosowanie wody morskiej to prosty i bezpieczny sposób na oczyszczenie, nawilżenie i udrożnienie górnych dróg oddechowych zarówno u dorosłych, jak i u małych dzieci oraz niemowląt. Woda morska w postaci sprayu jest bezpieczna i prosta w aplikacji. Kiedy wybrać roztwór izotoniczny, a kiedy hipertoniczny i czy są jakieś ograniczenia w ich stosowaniu?

Zatkany nos – problem dzieci i dorosłych

Niedrożne przewody nosowe, katar, wyciek z nosa są objawami nie tylko zapalenia zatok, przeziębienia, ale także alergii (kararu siennego). Te sezonowe dolegliwości są dokuczliwe zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Najczęstszą przyczyną zatkanego nosa są niegroźne, trwające kilka dni, infekcje wirusowe. Wydzielina z dróg oddechowych jest wówczas najczęściej przezroczysta i wodnista. Obrzęk śluzówek, choć ustępuje stopniowo, to staje się uciążliwy, utrudnia oddychanie i uniemożliwia spokojny sen. Podobnie dzieje się w przypadku zakażeń o podłożu bakteryjnym, z tą różnicą, że wydzielina jest mętna, gęsta, najczęściej o żółtej lub zielonkawej barwie.

Oprócz leczenia przyczynowego, bardzo często opartego o leki na receptę, ważną część terapii stanowi leczenie objawowe, oczyszczające z patogenów – bakterii i wirusów, uwalniające od dokuczliwego uczucia zatkania nosa i zatok.

Problem zatkanego nosa jest szczególnie dokuczliwy u małych dzieci, które nie potrafią samodzielnie pozbyć się wydzieliny. Rodzice najczęściej decydują się skorzystać z domowych aspiratorów, te jednak nie nawilżą i nie oczyszczą śluzówek. Z pomocą przychodzi wówczas woda morska – roztwór, który nawilży, oczyści i u starszych dzieci dodatkowo delikatnie obkurczy śluzówkę, przez co ułatwia oddychanie.

Czym jest woda morska i jakie są jej rodzaje?

Woda morska z apteki to roztwór zawierający chlorek sodu, czyli sól. Dostępne są dwa jej rodzaje: roztwór izotoniczny i roztwór hipertoniczny – różnią się one od siebie stężeniem chlorku sodu. W składzie znajdziemy także naturalne pierwiastki, takie jak: magnez, żelazo, selen czy potas. Wysokiej jakości produkt nie powinien zawierać w składzie substancji konserwujących.

Roztwór izotoniczny ma identyczne ciśnienie osmotyczne, jakie panuje w komórkach. Preparat taki jest idealny do nawilżania i oczyszczania błony śluzowej nosa, sprawdza się w codziennej pielęgnacji nosa, zwłaszcza u małych dzieci i niemowląt, które nie umieją jeszcze wydmuchiwać powietrza. Woda morska oczyszcza i zapewnia higienę, nawilża. Przywraca naturalną wilgotność śluzówek, co jest szczególnie ważne w porze zimowej w okresie grzewczym, a także latem w pomieszczeniach klimatyzowanych.

Wyższe ciśnienie osmotyczne posiada roztwór hipertoniczny. Preparat „wyciąga” wodę z błon śluzowych, a przez to zmniejsza obrzęk i upłynnia wydzielinę. Środek taki jest bezpieczniejszą alternatywą dla leków bez recepty, które wykazują działania niepożądane. Stosowanie roztworu hipertonicznego u dzieci należy zawsze skonsultować z pediatrą.

Część preparatów z wodą morską zawiera substancje dodatkowe, takie jak np. gliceryna. Substancja ta tworzy dodatkowo cienki film na śluzówkach, co skutecznie nawilża. Wspomniana gliceryna spływa wraz z wypłukaną wydzieliną po tylnej ścianie gardła, przez co zmniejsza uczucie suchości i drapania w gardle. Preparaty z wodą morską możesz znaleźć na przykład w aptekach internetowych i portalach o zdrowiu, np. tutaj: https://www.doz.pl/apteka/k4624-Woda_morska

Jak stosować wodę morską?

Leki obkurczające naczynia, stosowane bardzo często w leczeniu niedrożności nosa, można stosować przez maksymalnie siedem do dziesięciu dni. Preparaty z wodą morska są na tyle bezpieczne, że w większości przypadków brak jest ograniczeń co do czasu i częstości ich stosowania. Dostępna są one najczęściej w postaci sprayu w butelkach o różnej pojemności.

Roztwór izotoniczny można stosować regularnie. Zalecenia dotyczące dawkowania na opakowaniach najczęściej mówią o aplikacji jednej do dwóch dawek do każdego otworu nosowego kilka razy dziennie. Z kolei roztwór hipertoniczny należy stosować tylko wtedy, gdy istnienie niedrożność przewodów nosowych. Wyższe stężenia chlorku sodu wiążą się z ograniczeniami wiekowymi, a te zależą od wskazań producentów. W zależności od preparatu, woda morska hipertoniczna może być stosowana od 6., 12., 18. miesiąca lub nawet od 3. roku życia.

Jednym z niewielu przeciwwskazań do stosowania opisywanych preparatów jest uszkodzenie błony śluzowej nosa. Wówczas należy zrezygnować ze stosowania wody morskiej, zwłaszcza roztworu hipertonicznego, który może podrażniać i wywoływać ból. Po każdym użyciu aplikator należy przemyć letnią wodą z mydłem. Względy higieniczne przemawiają za tym, aby z jednego aplikatora korzystała tylko jedna osoba.

Alternatywą dla stosowania wody morskiej jest irygacja nosa i zatok. Roztwór wykorzystywany przy płukaniu może być izo- lub hipertoniczny. O stężeniu chlorku sody decyduje sam pacjent, rozpuszczając określoną ilość chlorku sodu w butelce zaopatrzonej w aplikator.

Artykuł sponsorowany