Pigwa: polska cytryna

Apples-quince with leaf. File contains clipping paths.

Już w Starożytności pigwa, obok owocu granatu, była traktowana jako symbol płodności. Jako owoc była poświęcona bogini Afrodycie. Jej dobroczynne właściwości doceniały zwłaszcza panny młode, które kroiły pigwę na niewielkie kawałki i żuły – miała ona zapewnić im świeży oddech w czasie nocy poślubnej. Przez kilka ostatnich lat była nieco zapomniana, choć warto o niej pamiętać, bo to ważne źródło witaminy C.

Jak wykorzystać pigwę

Pigwę zbiera się na jesieni, a jej owoce wykorzystywane są na różne sposoby. Zachowane w całości można stosować jako naturalny odświeżacz powietrza, często również wykorzystuje się ją do produkcji nalewek. Z owoców można także robić konfitury, dżemy czy owocowe pasty, które równie dobrze smakują z daniami wytrawnymi, jak i słodkimi wypiekami czy deserami. Coraz częściej sięgają po nią miłośnicy terapii naturalnych podkreślając, że pigwa jest bogatym źródłem witaminy C, niezbędnej w okresie jesienno-zimowym zarówno jako środek zapobiegający przeziębieniom, jak i produkt, który zwiększa odporność organizmu i przyspiesza rekonwalescencję w przypadku zachorowania na przeziębienie czy grypę. 100 gramów owocu pigwy zawiera aż 15 mg witaminy C, same owoce są także bogate w składniki mineralne, m.in. w potas, wapń, fosfor czy żelazo. Sok z pigwy w połączeniu z miodem świetnie łagodzi napady suchego kaszlu, z kolei napar z nasion pigwy wykorzystuje się do leczenia dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Sięga się po niego w celu zminimalizowania refluksu, zgagi czy przy zdiagnozowaniu stanów zapalnych żołądka.

Nalewki i przetwory z pigwy

W Polsce najpopularniejszym sposobem na przetworzenie owoców pigwy jest przygotowanie nalewki lub owocowego syropu. Sama pigwa jest jednak popularna nie tylko w naszej szerokości geograficznej. Owoce pigwy znają również Hiszpanie, którzy wykorzystują jej owoce do przygotowania deseru dulce de membrillo. W tej wersji owoce pigwy gotuje się z wodą i cukrem, a następnie przelewa do prostokątnej formy, pozwalając, aby całość się ścięła. Deser o konsystencji galaretki czy może owocowego serka pokrojony na plastry podaje się z innym hiszpańskim dodatkiem, jakim jest owczy ser manchego. Oprócz Hiszpanów pigwę w specjalnym deserowym wykonaniu stosują także Turcy. Ich deser to ayva tatlisi, oparty na pigwie gotowanej z dodatkiem cukru i wody. Po ugotowaniu, obowiązkowo z dodatkiem gniazd nasiennych, które zapewniają owocom intensywny czerwony kolor, pigwę przyozdabia się kołderką z ubitej śmietany kremówki. Całość należy ozdobić orzechami włoskimi. W odróżnieniu od wersji hiszpańskiej, w tureckim deserze wykorzystuje się jedynie owoce wydrążone z gniazd nasiennych.

Głównie jednak desery

Konfitura z pigwy zwykle jest stosowana jako dodatek do ciast, np. drożdżowych, można ją również podawać z mocną czarną herbatą. W wersji jesienno-zimowej konfitura czy dżem z pigwy można wzbogacić o rozgrzewający imbir, cynamon czy inne przyprawy korzenne. Konfitura z pigwy może być przechowywana także w słoikach, a jej smak można wzbogacić o dodatek soku z cytryny oraz goździków, które podkreślą jej smak oraz aromat.