Co to jest dropshipping i jak na nim zarobić?

Dropshipping to logistyczny model sprzedaży internetowej, a jednocześnie forma współpracy między e-sklepem i dostawcami. Opiera się na przeniesieniu obsługi magazynowania, pakowania i dostarczania przesyłki na hurtownię. Dzięki możliwości pominięcia tych czynności, dropshipping stanowi dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców dysponujących niewielkim początkowym wkładem finansowym.

Co to jest dropshipping?

W modelu dropshipping, cały proces realizacji zamówienia zawsze przebiega tak samo. Klient robi zakupy w sklepie internetowym – jego platforma jest automatycznie zintegrowana z hurtowniami, dzięki czemu nie ma konieczności pytania o dostępność produktów w magazynach. Następnie trzeba przekazać do dostawcy szczegółowe dane zamówienia, niezbędne do sfinalizowania transakcji. W zależności od formy płatności wybranej przez klienta, sprzedawcy przesyłane są pieniądze. Hurtownia otrzymuje zapłatę za zakupiony towar natychmiastowo, bądź też w określonym terminie od momentu złożenia zamówienia. Dostawca zajmuje się pakowaniem towaru, a następnie przesyła go do klienta. Kupujący związany jest umową tylko ze sprzedawcą, podczas gdy właściciel e-sklepu ustala warunki współpracy z hurtownią.

Zalety dropshippingu

Model sprzedaży dropshipping wiąże się z wieloma korzyściami dla sprzedawcy. Największym plusem jest niewielki koszt początkowy, ponieważ nie trzeba we własnym zakresie inwestować w towar. Nie są potrzebne również żadne powierzchnie magazynowe, co zapewnia dodatkowe oszczędności. Wielu dystrybutorów oferuje ponadto atrakcyjne promocje – na przykład zwiększając marżę sklepu i obniżając cenę za towar. Zyski mogą też systematycznie rosnąć, ponieważ hurtownie doceniają sklepy zapewniające im większy obrót. W ten sposób sprzedawca może też znacząco poszerzyć swój asortyment, co ma szczególne znaczenie w przypadku prowadzenia sprzedaży wielokanałowej. Zaletą jest również szybsza i tańsza wysyłka towaru. Hurtownie dropshippingowe zwykle na stałe współpracują z najpopularniejszymi firmami dostawczymi – kurierzy każdego dnia przyjeżdżają do dystrybutora i odbierają setki zamówień.

Zarabianie na dropshippingu

Aby prowadzić sprzedaż w modelu dropshipping, należy przede wszystkim dysponować przyjaznym w obsłudze sklepem internetowym. Najlepiej w tym celu sprawdzają się platformy udostępniane w modelu SaaS, takie jak na przykład Sky Shop. W ten sposób uzyskać można nie tylko w pełni funkcjonalne i gotowe do pracy oprogramowanie, ale też gwarancję profesjonalnego wsparcia technicznego. Wszystkie funkcjonalności wliczane są w cenę miesięcznego abonamentu, opłacanego zgodnie z wybranym pakietem. Dotyczy to także integracji z hurtowaniami dropshipping, których Sky-Shop.pl oferuje  ponad 230 w całej Polsce. W ten sposób wystarczy automatycznie pobrać produkty do prowadzonego przez siebie sklepu, a następnie rozpocząć sprzedaż. Towarów nie trzeba dodawać ręcznie, a wszystkie kwestie logistyczne bierze na siebie dostawca. Zadaniem sprzedawcy jest więc przede wszystkim umiejętne wypromowanie e-sklepu i pozyskanie jak największej liczby klientów.