Ciemieniucha – jak wygląda i jak ją leczyć?

Przyjście na świat dziecka to wyjątkowe wydarzenie w życiu rodziców. Przepełnione radością i nadzieją. Jednak bardzo szybko okazuje się, że rodzice, którzy bardzo skrupulatnie przygotowywali się do nowej roli przez 9 miesięcy ciąży, nagle wiedzą niewiele.

Jedną z najczęstszych wątpliwości rodziców jest pojawiająca się ciemieniucha, która występuje na głowie maleństwa i przypomina suchą skórkę, skorupę. Wygląda trochę nieestetycznie, ale nie jest groźna.

Ciemieniucha jest też prosta do usunięcia. W tym celu wystarczy stosować odpowiednie kosmetyki myjące i natłuszczające. Można je dostać w aptekach bez recepty. Warto też zwrócić się do lekarza, który może przepisać odpowiednie środki na receptę.

Jak dbać o zdrowie dziecka? Troska o dziecko to przede wszystkim dbanie o jego poczucie bezpieczeństwa, rozwój emocjonalny i ruchowy oraz o zdrowie. Jeśli zaspokoimy wszystkie jego potrzeby, to będziemy mieć gwarancję, że maluszek będzie rósł prawidłowo i zdrowo. Mówiąc o zdrowiu dziecka mamy na myśli nie tylko przestrzeganie zasad higieny, unikanie zarazków i podejmowanie szybkiego leczenia w przypadku zachorowania, ale także dbałość o stan jego skóry i ogólny rozwój psychiczny czy emocjonalny.

Młodzi rodzice bardzo często mają wątpliwości dotyczące tego, jak prawidłowo dbać o dziecko i jego zdrowie. Przede wszystkim powinni kierować się intuicją oraz stosować się do pora lekarza. Po opuszczeniu szpitala po porodzie należy wybrać się do pediatry, który oceni stan zdrowia dziecka i udzieli rodzicom wartościowych wskazówek.

Istotną kwestią w dbaniu o zdrowie dziecka jest zapewnienie mu spokojnych, komfortowych warunków do życia, które dadzą mu przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Ważny tutaj jest jak największy kontakt fizyczny z matką i czułość ze strony ojca oraz przestrzeganie stałego harmonogramu dnia, wyznaczającego pory drzemek, posiłków i aktywności. W takich warunkach dziecko rozwija się o wiele lepiej, jest spokojniejsze, niezestresowane, a jego układ odpornościowy ma szansę szybko się ukształtować i ochronić malutki organizm przed jak największą ilością zarazków.