Jak poradzić sobie z problemami z zasypianiem? Poznaj 5 skutecznych metod

Wiele osób zmaga się z problemami z zasypianiem. Nic dziwnego. Stresujący tryb życia czy nadmiar obowiązków może się odbić negatywnie na działanie układu nerwowego, a dokładnie ośrodka w mózgu, odpowiedzialnego za produkcję melatoniny. Wtedy szuka się sposobów na szybkie zaśnięcie, a często im usilniej próbuje się zasnąć, tym gorzej to wychodzi. Warto zatem poznać 5 metod, które pozwolą pozbyć się tego problemu. Czasem powód bywa prozaiczny i dotyczy kwestii technicznych, takich jak nieodpowiednio dobrany materac czy kołdry.

Zadbaj o komfort miejsca snu

Czasami problem z zasypianiem wynika z niekomfortowego miejsca do spania. Jeśli materac jest zbyt miękki lub zbyt twardy, być może trzeba go wymienić. Do wyboru są wszak doskonałe modele wysokoelastyczne, a także kieszeniowe, gdzie każda sprężyna zamknięta jest w osobnej kieszonce, dzięki czemu takie podłoże wspiera kręgosłup we wszystkich 7 punktach. Oczywiście w sypialni powinna być zamontowana cicha podłoga oraz szafki i szuflady wyposażone w cichy domyk. Izolację akustyczną od innych pomieszczeń zapewni wykończenie ścian w tapetach winylowych.

Jeśli masz problemy z alergią, bólami reumatycznymi lub nerwobólami, wybierz odpowiednią kołdrę

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, to bardzo ważny jest również wybór pościeli, zarówno poduszek, jak i kołdry. Alergicy nie powinni wybierać kołdry wypełnionej pierzem. Lepiej sprawdzi się wypełnienie z alpaki pozbawione lanoliny albo poliuretanowe z dodatkiem jedwabiu lub bawełny. Oczywiście dla osób, które cierpią z powodu bólów reumatycznych świetnie sprawdzi się kołdra z wełny wielbłądziej. Z kolei cierpiący na nerwobóle mogą zdecydować się na tzw. kołdrę antystresową, która posiada przeszycia z włókna węglowego, odprowadzające szkodliwe ładunki elektryczne nagromadzone w ciągu dnia i je neutralizuje. Taka kołdra premium może wspomagać szybszy proces zasypiania. Ciekawym wyborem dla cierpiących na różne dolegliwości może być także model obciążeniowy, wypełniony szklanymi kulkami. Bardzo ważna jest również temperatura w czasie snu. Odpowiednio dobrana kołdra pozwala skórze oddychać. W pomieszczeniu powinno być nie więcej niż 16-18 stopni, a dodatkowo istotne znaczenie ma również odpowiedni poziom wilgotności i dwutlenku węgla w pomieszczeniu. Sprawdzają się systemy jonizacji i oczyszczania powietrza.

Wyciszaj się odpowiednio na kilka godzin przed snem

Choć kwestie techniczne są ważne, to wyciszenie jest najistotniejsze i trzeba się tego nauczyć. Już od godzin popołudniowych należy stopniowo zmniejszać aktywność. Ponadto wieczorem przyda się również gorąca kąpiel, dzięki której rozładuje się stres i napięcie. Warto do niej użyć kojących olejków zapachowych, które sprzyjają wyciszeniu. Można również sięgnąć po napar ziołowy np. z melisy. Pomocne w wyciszeniu jest również wypicie mleka z miodem albo kakao. Istotne znaczenie ją także techniki oddechowe, czyli głębokie wdechy ustami i wydechy nosem.

Nie jedz zbyt późno i unikaj ciężkostrawnych potraw

Kolejną ważną kwestią w przypadku trudności z zasypianiem jest spożywanie posiłków. Ostatni posiłek nie może być spożywany zbyt późno. Najlepiej jeśli jest to ok. 3 godziny przed snem. Nie może być również ciężkostrawny. Zatem wszelkie makarony z mięsem i serem czy wieprzowina lub wołowina zjadane wieczorem nie są polecane, podobnie jak produkty powodujące wzdęcia, czyli bogate w błonnik pokarmowy. Posiłek zjadany wieczorem musi być lekkostrawny.

Nie oglądaj telewizji, weź do ręki książkę

Istotne znaczenie ma by, zamiast oglądać telewizji, czytać przed snem książkę. Zasypianie przed telewizorem przy problemach ze snem jest dużym błędem. Oglądanie telewizji zamiast usypiać, bardzo często rozbudza. Inaczej jest z książką. Dlatego przed snem należy sięgnąć po lekturę. Z pewnością po pewnym czasie nastąpi znużenie.

Bardzo istotne znaczenie ma również dobór poduszek. One również mogą mieć charakter leczniczy i rozładowujący stres. Wystarczy wybrać modele o anatomicznym kształcie, dopasowujące się do głowy, w zależności od pozycji w czasie snu. Kierując się powyższymi wskazówkami można krok po kroku poradzić sobie z trudnościami z zasypianiem.