Zawiesia stalowe, czy pasowe? Czym zabezpieczyć ładunek?

Dbanie o odpowiednie zabezpieczenie ładunku w trakcie transportu wymaga użycia dobrych jakościowo produktów, które nie tylko utrzymają ładunek na miejscu, ale i jednocześnie nie uszkodzą jego powierzchni. Zatem kiedy warto stosować zawiesia stalowe, a kiedy lepiej postawić na zawiesia pasowe?

Zawiesia stalowe – charakterystyka

Zawiesia stalowe to nic innego jak specjalistyczne liny i łańcuchy stosowane do załadunku oraz transportu ciężkich towarów. Dzięki wyjątkowej trwałości tego typu rozwiązania stosuje się w hutach, stoczniach, oraz wszędzie tam, gdzie potrzebne jest mocne i stabilne mocowanie. Co ważne zawiesia stalowe są odporne na przecieranie, dlatego mogą być z powodzeniem używane do podnoszenia ładunków o ostrych krawędziach.

Jednak zawiesia stalowe nie są pozbawione wad. Przede wszystkim zaciskając się na ładunku, mogą doprowadzić do zarysowania jego powierzchni, co może skutkować nawet koniecznością zapłacenia odszkodowania za zniszczenie towaru. Ponadto zawiesia stalowe należy regularnie sprawdzać pod kątem ewentualnych uszkodzeń, żeby uniknąć sytuacji, gdy pękną w trakcie załadunku lub transportu.

Zawiesia pasowe – charakterystyka

Zawiesia pasowe świetnie dopasowują się do kształtu danego ładunku, a dzięki swojej strukturze nie zarysują nawet delikatnej, pomalowanej powierzchni, dlatego dla wartościowych i podatnych na uszkodzenia towarów, warto wybrać właśnie ten typ mocowania.

Ponadto zawiesia pasowe wykonane są głównie z miękkich i wytrzymałych tworzyw sztucznych na przykład poliestru, dzięki czemu charakteryzują się wyjątkową elastycznością. W związku z czym zawiesia pasowe świetnie sprawdzą się przy załadunku i przewożeniu towarów z drewna, szkła, oraz blach, czy towarów z pomalowaną powierzchnią.

Zawiesia pasowe, a ekstremalne temperatury

Warto pamiętać, że zawiesia pasowe nie są przeznaczone do użytku w ekstremalnych temperaturach, a dodatkowo mogą z czasem ulegać uszkodzeniu, dlatego zawsze należy sprawdzić stan mocowania przed jego użyciem oraz zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną przez producenta.

Podsumowując, zarówno zawiesia stalowe, jak i pasowe mogą dobrze się sprawdzić w transporcie, ponieważ każde z tych mocowań ma inne właściwości i jest przeznaczone do załadunku oraz przewożenia innego rodzaju towarów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.