Witaminy na poprawę kondycji włosów – przegląd

Witaminy do włosów to najchętniej nabywane suplementy. Na wygląd naszych włosów wpływają rozmaite dolegliwości zdrowotne. Jednym z wielu przykładów może tu być problem z rozregulowaną pracą układu hormonalnego, a także niedokrwistość i zaburzenia natury neurologicznej. Ponadto, czynnikiem osłabiającym włosy jest ekspozycja na długotrwały stres. Dlatego, wielu z nas zastanawia się jakie witaminy pomogą nam uzyskać mocne włosy.

Na rynku farmaceutycznym dostępne są skuteczne witaminy na wypadanie włosów, których regularna podaż w znacznym stopniu pomoże nam wpłynąć na wzmocnienie i porost naszych włosów.

Witaminy do włosów osłabionych

Witamina A (retinol lub beta- karoten), podobnie jak witaminy D, E i K rozpuszcza się w tłuszczach. Przyspiesza porost i regenerację włosów. Ponadto, witamina A pomaga poprawić wzrok i działa korzystnie na skórę. Do naturalnych źródeł beta- karotenu, możemy zaliczyć podroby, w szczególności wątróbkę, a także marchew, pomidory, brokuły, mleko, masło, sery i paprykę).

Witamina C (osłabienie włosów może zwiastować niedobór tej witaminy. Witamina C jest czynnikiem warunkującym powstanie kolagenu, a kolagen sprawia, że włosy są zdrowe, miękkie i elastyczne. Witamina ta uszczelnia naczynia krwionośne i wzmacnia je, dzięki czemu niezbędne substancje trafiają do włosów).

Witamina D3 (zdecydowanie jest to witamina wzmacniająca do włosów osłabionych. Syntezowana jest w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych, w naszej szerokości geograficznej często występują jej niedobory. Oddziałuje na skórę, a także wzmacnia włosy i paznokcie. Dzięki witaminie D3 nasze zęby i kości są mocne i odporne na urazy. W dodatku opóźnia starzenie, dlatego chętnie wykorzystywana jest w kosmetyce. Wpływa korzystnie na gruczoły łojowe na skórze głowy, a także stymuluje włosy do wzrostu i chroni je przed stanem zapalnym).

Witamina E (podobnie, jak wyżej wymienione witaminy, opóźnia proces starzenia, a także chroni nas przed powstawaniem komórek nowotworowych. W dodatku, działa korzystnie na błony, i reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu włosy są odżywione i błyszczące, a także są odporne na działanie czynników zewnętrznych)

Jakie witaminy suplementować na mocne włosy?

Nasze włosy często potrzebują wsparcia witaminowego z zewnątrz. Dzięki łatwej dostępności suplementów, możemy szybko nabyć witaminy na wypadanie włosów, a także takie, które przyczynią się do ich wzmocnienia. Niewątpliwie do tychże witamin możemy zaliczyć witaminy z grupy B, które są nazywane pierwiastkami “urody i młodości”.

Witaminy na wypadanie włosów z grupy B:

Witamina B1 (jest czynna w procesie przemian metabolicznych. Dzięki niej, nasze włosy są mocne i sprężyste. Bierze udział w produkcji aminokwasów i wspiera inne witaminy. Dzięki niej, macierz włosa jest odpowiednio odżywiona, co bezpośrednio wpływa na kondycję włosów, a także reguluje pracę gruczołów łojowych.)

Witaminy na mocne włosy, takie jak witamina B2 wspierają włosy w ich rozwoju oraz we wzroście. B2 kontroluje również syntezę aminokwasów, które biorą udział w podziale komórek znajdujących się w macierzy włosa.

Witamina B3 ma dla osłabionych włosów znaczenie szczególne. Pomaga im odzyskać dawny blask oraz wspomaga w walce z łupieżem).

Witamina B6 to prawdziwy ratunek dla osłabionych włosów. Przede wszystkim, chroni cebulki włosowe i redukuje ryzyko przedwczesnego łysienia. Jeśli w naszym organizmie brakuje tej niezwykle ważnej witaminy, istnieje prawdopodobieństwo rozwoju łojotokowego zapalenia skóry.

Witamina B9 (inaczej kwas foliowy). Do poprawy kondycji osłabionych włosów niezbędny jest również kwas foliowy, który wspiera podział komórek, a także jest czynnikiem pobudzającym wzrost włosa.

Witamina B12 (naturalnie występuje w wołowinie oraz podrobach), zapobiega łysieniu oraz wzmacnia włosy.

Biotyna, czyli witamina B7 wspaniale działa na skórę oraz przywraca blask włosów, chroni strukturę włosa przed uszkodzeniem, wzmacnia paznokcie i jest prawdziwym wspomożeniem dla osłabionych włosów.

Witamina B5 (kwas pantotenowy) w zdecydowanym stopniu pomaga zachować nam naturalną pigmentację włosów, a efektem tego jest opóźnienie siwienia.

Wspomniane już wcześniej witaminy C i witaminy z grupy B, zapobiegają nadmiernemu wypadaniu włosów, a także mobilizują cały organizm do walki przeciw patogenom. Często suplementacja zawierająca witaminy na wypadanie włosów, poprawia funkcjonowanie całego organizmu.