Soczewki kontaktowe – idealny wybór dla aktywnych

Sport – dla jednych hobby, dla innych pasja, a nawet zawód. Od rekreacyjnego joggingu, przez amatorskie drużyny sportowe, po wspinaczkę wysokogórską lub snowboarding, uprawianie sportu wiąże się z przekraczaniem własnych granic. Uprawianie sportu staje się jednak znacznie trudniejsze, gdy część stroju sportowego stanowią nieporęczne, nieustannie zsuwające się okulary. Z tego powodu osoby w każdym wieku, które wolny czas wolą spędzać aktywnie, powinny zaopatrzyć się w soczewki kontaktowe.

Sport a soczewki – kiedy zdjąć okulary?

Soczewki kontaktowe potrafią znacząco ułatwić życie miłośnikom wybranych sportów. Istnieją jednak dyscypliny, w przypadku których założenie soczewek jest nie tylko bardziej komfortowe, ale wręcz konieczne. Należą do nich między innymi:

 • Sporty zespołowea
  Mimo zasad skutecznie zapobiegającym wypadkom i kontuzjom, uprawianie sportów zespołowych, takich jak piłka nożna, koszykówka, rugby lub hokej, wiąże się z nieustannym kontaktem fizycznym z graczami drużyny przeciwnej. Soczewki kontaktowe pozwalają na czerpanie radości z gry bez narażania kosztownych okularów na uszkodzenie przy jednoczesnym zachowaniu doskonałego widzenia peryferyjnego.
 • Sztuki walki i samoobrony
  Znane również jako mniej szlachetne “sporty uderzane”, sztuki walki i samoobrony stały się pasją, a nawet stylem życia wielu. Wystarczy zastanowić się nad dynamiką sparingu lub przestudiować zasady walk, by zrozumieć, że ćwiczenia w okularach stanowią poważne zagrożenie dla osoby z wadą wzroku. O ile możliwym jest, rzecz jasna, zdjęcie szkieł korekcyjnych, założenie miękkich soczewek kontaktowych z pewnością przełoży się na wyniki i komfort podczas ćwiczeń.
 • Sporty wodne
  Soczewki kontaktowe to doskonałe rozwiązanie dla osób z wadą wzroku, których czas wolny wypełniony jest wszelkiego rodzaju aktywnością w wodzie – od oczywistych, jak pływanie lub piłka wodna, przez snorkeling i nurkowanie, po sporty powierzchniowe, jak kajakarstwo lub windsurfing. Warto jednak zaznaczyć, że w przeciwieństwie do powierzchni oka, którą naturalnie oczyszcza płyn łzowy, soczewki są podatne na powstawanie osadów, które mogą wywołać zapalenia narządu wzroku. Z tego powodu sporty wodne powinny być uprawiane w soczewkach jednodniowych, a same szkła kontaktowe – utylizowane zaraz po wyjściu z wody.
 • Narciarstwo i snowboarding
  Podobnie jak inne sporty wymagające noszenia gogli, maski lub kasku, sporty zimowe, w szczególności najpopularniejsze z nich – narciarstwo i snowboarding – wymagają skupienia i możliwie najszerszego pola widzenia. Soczewki są dla osób uprawiających tego rodzaju sporty akcesorium koniecznym, bez którego bezpieczeństwo nie tylko własne, ale również innych osób na stoku może zostać zagrożone.

Zalety szkieł kontaktowych dla sportowców

Szkła kontaktowe gwarantują miłośnikom aktywnego wypoczynku komfort, bezpieczeństwo i nieograniczone rozmiarem szkła pole widzenia, którego nie zapewnią okulary korekcyjne. Regularne uprawianie sportu nie musi się wiązać z utratą ostrości widzenia na czas ćwiczeń ani jednoznacznym wyborem między okularami a szkłami kontaktowymi. Najlepszym rozwiązaniem dla osób, które na co dzień wybrały okulary, będą soczewki jednodniowe. Ten szczególny rodzaj soczewek można założyć na przykład w szatni, a po treningu wyrzucić – bez czasochłonnych procesów pielęgnacyjnych, z zachowaniem bezpieczeństwa, higieny i ostrości widzenia.