Rolety wewnętrzne – jak wybrać odpowiednie?

Ochrona wnętrz przed słońcem powinna być priorytetowa w ocieplającym się klimacie, dlatego w coraz większej liczbie mieszkań w Polsce można zauważyć rolety. Pełnią one również funkcję dekoracyjną i osłony przed sztucznym światłem, którego wysokie natężenie w dużych miastach powoduje problemy ze snem ich mieszkańców. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rolet wewnętrznych, dlatego warto poświęcić czas, by wybrać te odpowiednie dla siebie.

Rolety rzymskie

To rolety uszyte z tkaniny, które po podnoszeniu za pomocą sznurka zwijają się w fałdy. Są bardzo popularne i chętnie montowane w mieszkaniach, ponieważ przy wyborze odpowiedniej tkaniny mogą służyć do zaciemniania wnętrz lub zastępować tradycyjne firanki. Warto więc zastanowić się, które rozwiązanie będzie lepsze do wnętrza. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w artykule Rolety rzymskie czy firanki – Jaką dekorację okna wybrać? Producenci świadczą również usługi szycia rolet rzymskich na miarę. Są one dostępne w wielu kolorach i wzorach, dlatego łatwo je dopasować do wnętrza. Dużym plusem rolet rzymskich jest możliwość bezinwazyjnego montażu bezpośrednio na ramie okna.

Rolety ekranowe

To tradycyjne rolety umieszczone na rolce, które są zwijane za pomocą sznurka lub specjalnego mechanizmu. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na jakość tkaniny, z której są wykonane, a szczególnie jej odporność na promienie słoneczne. Wisząca na oknie przebarwiona roleta nie będzie wyglądała estetycznie. Modele ekranowe mogą być niezabudowane i zamontowane na przykład bezpośrednio nad oknem, ale można je umieścić w specjalnej kasecie, która ochroni zwinięty materiał przed osadzaniem się kurzu.

Rolety dzień – noc

To rolety wykonane z tkaniny, które zyskują popularność, ponieważ łączą funkcjonalność zasłon i firanek. Działają na podobnej zasadzie jak żaluzje i są wykonane z pasów materiału z przerwami po to, by podczas regulacji pasy materiału nachodziły na siebie – w ten sposób uzyskuje się efekt zaciemnienia wnętrza. Ofertę tradycyjnych żaluzji można zobaczyć na stronie www.systemysurma.pl. Rolety dzień – noc występują w wielu wariantach kolorystycznych, jeśli zaś chodzi o tkaninę, najczęściej są szyte z odpornego na blaknięcie poliestru.

Wybór rolety do wnętrza należy dobrze przemyśleć, by rozwiązanie nie tylko spełniało oczekiwania dotyczące funkcjonalności, ale również pasowało do charakteru i klimatu pomieszczenia.