PKS Racibórz

Jeden z głównych przewoźników w powiecie raciborskim, PKS Racibórz jako datę swojego powstania podaje 1951 rok. Przez ten czas spółka przeszła wiele przekształceń i modernizacji, które przyniosły jej korzyści.

Głowna misja przewoźnika

Komunikacja miejska w powiecie raciborskim odbywa się głównie dzięki PKS Racibórz. Przewoźnik obsługuje wszystkie gminy na tym terenie oraz organizuje przewozy do miast sąsiadujących. Dodatkowo powstały linie dalekobieżne, którymi można dojechać do Zakopanego, Wisły, Cieszyna czy Katowic.Obecnie sieć tras obejmuje 88 linii zwykłych, które kursują w dni powszednie oraz wolne od pracy. W dni powszednie linie PKS Racibórz obsługują aż 420 kursów, natomiast w dni świąteczne i wolne od pracy jest ich około 80. Pojazdy swoją drogę rozpoczynają od dworca autobusowego. Na trasach autobusów linii RJA znajduje się 220 przystanków, z których korzysta wiele mieszkańców powiatu i miast ościennych.Dzięki temu spółka umożliwia dotarcie uczniom do szkoły, a pracownikom do miejsc pracy. Poza tym z oferowanej komunikacji korzystają osoby chcące udać się do sklepów, urzędów czy przychodni.

Rozkłady jazdy

Spółka główny nacisk kładzie na dojazd dzieci do szkoły oraz ich powroty. Dlatego w tych dwóch okresach odbywają się szczyty przewozowe. Chodzi tutaj o przedziały pomiędzy godzinami 6 a 8 oraz 12 a 16. W tym czasie ilość kursów jest zwiększona w porównaniu do pozostałych części dnia. Poza tym w tym okresie autobusy docierają do wszystkich miejscowości mieszczących się w powiecie. Gwarantuje to całkowitą realizację potrzeb mieszkańców i osób przybywających do Raciborza i jego miast i miasteczek ościennych.W godzinach poza szczytem komunikacyjnym ilość kursów jest zmniejszona, wynika to z mniejszego zapotrzebowania. Jednak ilość kursów i trasy autobusów są tak ułożone, aby każdy mógł bezpiecznie i szybko dotrzeć do miejsca docelowego. Przekłada się to także na względy ekonomiczne.

Współpraca

Spółka na bieżąco współpracuje ze wszystkimi placówkami oświatowymi, dzięki temu może wprowadzać zmiany do rozkładu jazdy, gdy jest to konieczne.Ponadto PKS Racibórz dowozi uczniów do szkół mieszczących się w gminach Krzyżanowice, Krzanowice, Pietrowice Wielkie, Nędza, Kuźnia Raciborska, Kornowice oraz Rudnik. Poza tym spółka organizuje dodatkowe przejazdy w miejsce luk powstałych po likwidacji niektórych tras pociągów.