Choroby reumatyczne – pomoże odrobina alkoholu?

Choć lekarze najczęściej odradzają nadmierne spożycie alkoholu, to wysokoprocentowe trunki mogą stanowić realną pomoc w leczeniu niektórych schorzeń. Po alkohol, w rozsądnych ilościach, można sięgać z myślą o leczeniu chorób reumatycznych.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Jedną z chorób o podłożu reumatycznym jest reumatoidalne zapalenie stawów, które jest jednocześnie chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Powstaniu RZS sprzyja osłabienie układu odpornościowego oraz jego nieodpowiednie funkcjonowanie. Pacjent, który cierpi na RZS, najczęściej cierpi z powodu bólu, któremu towarzyszy obrzęk. RZS najczęściej dotyka dłoni i nadgarstków, nieco rzadziej mówi się o nim w kontekście stóp. Leczenie farmakologiczne oraz odpowiednio dobrana fizjoterapia mogą zmniejszyć dolegliwości bólowe, a jednocześnie wpływają korzystnie na stawy – przy pojawieniu się RZS stawy nie tylko bolą, ale wręcz mogą być degradowane przez chorobę. Regularnie wykonywane ćwiczenia zwiększają ruchomość stawów, wzmacniają także mięśnie, które podtrzymują stawy. Równie istotny jest pozytywny wpływ na ogólny stan organizmu. Jednak farmakoterapia może być uciążliwa, dodatkowo osłabia wątrobę, dlatego naukowcy poszukują innych rozwiązań, które pozwoliłoby na utrzymanie stawów w sprawności.

Leczenie reumatyzmu alkoholem?

Uniwersyteckie Centrum Medyczne w Lejdzie od kilku lat prowadziło badania, w których badano wpływ regularnie przyjmowanego alkoholu (w niewielkiej ilości) na zdrowie pacjentów. W ten sposób przebadano pacjentów z chorobami reumatoidalnymi, w tym z RZS, zapaleniem kości i stawów, ale również ze spondylo-artretyzmem czy łuszczycowym zapaleniem stawów. Niewielkie ilości alkoholu mogą chronić przed powstawaniem stanów zapalnych czy też łagodzi objawy zapalenia, które już istnieją w organizmie. Według drugiej teorii, którą podkreślają także naukowcy, chorzy stosują zdecydowanie zdrowszą dietę oraz prowadzą zdrowszy tryb życia, dlatego także alkohol w ich diecie, mimo że się pojawia, to jest stosowany w mniejszych ilościach, choć może być stosowany także regularnie.

Wczesna diagnostyka także ważna

Jednak chorzy nie mogą liczyć, że jedynie alkohol zmniejszy ich ból czy też przyspieszy proces wyzdrowienia. Przy reumatoidalnym zapaleniu stawów ważna jest także wczesna diagnostyka, bowiem im wcześniej RZS zostanie zdiagnozowane, a sam pacjent rozpocznie leczenie, tym lepsze są rokowania na kolejnych etapach leczenia. W porównaniu z grupą, która w czasie leczenia RZS nie piła w ogóle alkoholu, chorzy z RZS pijący niewielkie ilości alkoholu skarżyli się na mniejsze dolegliwości bólowe.

Naukowcy badają zależność pomiędzy regularnym piciem lżejszego alkoholu w małych ilościach a leczeniem chorób reumatycznych od wielu lat. Jako pierwsi tego rodzaju doświadczenia przeprowadzali naukowcy ze Skandynawii, po nich analogiczne badania rozpoczęli naukowcy brytyjscy. Jednak żadna z grup naukowców nie uzyskała jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego alkohol zmniejsza dolegliwości bólowe akurat w przypadku chorób o podłożu reumatycznym.