Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Współczesny tryb życia, siedzenie w czterech ścianach oraz zbyt częste korzystanie z komputera czy telefonu może prowadzić do pogorszenia się wzroku. Do tej pory najpopularniejszych sposobem na poprawę wzroku były okulary korekcyjne lub soczewki. Ale to nie jedyna opcja, by poprawić sobie wzrok. Co byście powiedzieli, gdybyście nie musieli już nosić okularów? Takie możliwości daje nam laserowa korekcja wzroku.

Laserowa korekcja wzroku nie taka nowa

Niektórzy wyobrażają sobie, że laserowa korekcja wzroku to jakaś nowoczesna technologia, która istnieje dopiero od niedawna. Tymczasem pierwszych prób korekcji wzroku podejmowano się już w latach pięćdziesiątych XX wieku. Prawdziwym początkiem chirurgii refrakcyjnej są lata 70. Pierwszy laser, który na stałe pojawił się przy zabiegach korekcji wzroku, wprowadzono w latach 80. Obecnie używa się lasera excimerowego oraz femtosekundowego. Laserowa korekcja wzroku jest bezpiecznym zabiegiem, który wykonywany jest już na całym świecie. 

Jak działa laser przy korekcji wzroku?

Jeśli cieszymy się dobrym wzrokiem, rogówka załamuje promienie świetle tak, by skupiały się na siatkówce. Jeśli jednak mamy do czynienia z krótko- lub dalekowzrocznością, promienie świetlne padają przed siatkówką lub za nią. To powoduje, że obraz, który widzimy, staje się rozmazany. Laserowa korekcja wzroku ma na celu zmianę kształtu rogówki, aby przywrócić jej zdolność do skupiania wiązki światła na siatkówce. Laser kontrolowany jest przez komputer i wpływa na zmianę przedniej krzywizny rogówki. W ciągu 1,5 sekundy laser koryguje 1 dioptrię – zabieg jest więc szybki i niezwykle skuteczny.

Czy zabieg jest bezpieczny?

Często boimy się, że laser w trakcie zabiegu może uszkodzić nam oko. Trzeba pamiętać, że jest to urządzenie niezwykle precyzyjne. Laser dostosowany jest pod konkretną osobą oraz jej wadę wzroku. „Ponadto program obsługujący laser dodatkowo jest wyposażony w system śledzenia ruchów gałki ocznej w 6 płaszczyznach. Nie ma więc obaw, że laser wyjedzie poza obszar, który poddawany jest zabiegowi” – podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl.

Metody laserowej korekcji wzroku

Wyróżnia się różne metody przeprowadzania zabiegu laserowej korekcji wzroku. Wśród nich można wymienić: 

  • FemtoLASIK – jest to najbardziej popularny i standardowy zabieg dla metod płatkowych. Wyróżnia się większym bezpieczeństwem śródoperacyjnym, większą precyzją i większym możliwościom zakresu korygowania wad. Tutaj używa się lasera femtosekundowego.
  • LASEK/PRK – tę metodę stosuje się, jeśli istnieją przeciwwskazania do korekcji metodą LASIK, bp. rogówka jest zbyt cienka. Nabłonek jest wówczas odsuwany z powierzchni rogówki, a następnie laser skierowany jest na głębsze warstwy rogówki.
  • WAVEFRONT – jest najnowocześniejszym rodzajem laserowej korekcji wzroku. Zanim jednak dokona się takiego zabiegu, ustala się najpierw topografię rogówki pacjenta oraz analizę czoła fali oka. Korekcja jest dostosowana indywidualnie do każdego punktu rogówki. Taki zabieg pozwala na usunięcie znacznych zaburzeń. 

Niezależnie od tego, którą metodę wybierzemy, możemy być pewni, że zabieg będzie całkowicie bezpieczny, a efekty satysfakcjonujące.