Boli Cię język? To może być zapalenie błony śluzowej

Portrait of senior doctor sitting in medical office

Obrzęk, zaczerwienienie czy też bolesność języka mogą być dowodem na niewłaściwą higienę jamy ustnej, ale również mogą świadczyć o chorobach autoimmunologicznych, na jakie cierpi pacjent. Wbrew pozorom język, który rozpoznaje temperaturę i smak potraw, jest ważnym mięśniem, umożliwiającym mówienie. Coraz częściej wspomina się o nim także w kontekście mięśnia, który jako pierwszy może pokazywać ślady zachorowania na wybrane choroby.

Dlaczego język choruje?

Zapalenie błon śluzowych języka, bo tak formalnie należałoby nazwać zapalenie języka, może mieć postać ostrą lub przewlekłą. Stan zapalny pojawia się u osób, które cierpią na osłabioną odporność organizmu, ale również u osób, które zaniedbują właściwą higienę jamy ustnej. Ostre zapalenie języka może się również pojawić jako objaw współistniejący wraz z innymi schorzeniami. Zdrowa śluzówka języka charakteryzuje się różową barwą, na języku występują wówczas liczne brodawki językowe, a sam język jest wilgotny. Obrzęk, ból, zmiana odczuwania smaku, pieczenie języka to zaledwie kilka objawów, które mogą świadczyć o stanie chorobowym. Na języku mogą się także pojawiać zmiany w postaci krost, plam czy nalotów: owrzodzenia charakteryzują infekcji bakteryjne, z kolei biały nalot z plamami może świadczyć o infekcji grzybiczej.

Powody zapalenia języka

Zapalenie języka może mieć podłoże stomatologiczne i pozastomatologiczne. Najczęściej na jego wygląd wpływa m.in.: reakcja alergiczna na składniki w paście do zębów, płynach do płukania ust czy plastików z jakich wykonano protezy oraz klejach do protez. Nagła reakcja alergiczna może powodować także zaburzenia oddychania, sam język może być również obrzęknięty i bolący. Suchość w ustach najczęściej świadczy o istnieniu innych chorób, m.in. może towarzyszyć zaburzeniom pracy ślinianek czy odwodnieniu organizmu. Wszelkie zakażenia bakteryjne, grzybicze czy wirusowe również powodują zmiany wyglądu języka. Opuchnięcie języka może spowodować także uraz mechaniczny, przy czym może być on spowodowany także przez aparat ortodontyczny czy przez protezę. Niedobór witamin i mikroelementów, ale również zbyt gorące i zbyt mocno doprawione jedzenie może zmieniać wygląd języka. Warto również pamiętać, że niektóre choroby mogą zmienić wygląd języka. Do takich chorób zalicza się m.in.: cukrzycę, próchnicę, pęcherzycę czy nawet HIV i AIDS.

Diagnostyka i dalsze leczenie

Lekarz stomatolog jest w stanie ocenić po wyglądzie języka podłoże chorobowe. Najczęściej do zdiagnozowania problemu potrzebna jest dodatkowo morfologia krwi, czasem jest również wskazane zrobienie wymazu z powierzchni języka z mykogramem. Leczenie obejmuje najczęściej leczenie przyczynowe, jeśli jednak zmiany chorobowe są efektem złej diety czy palenia, wówczas zalecana jest zmiana diety i zmiana trybu życia. Ważna jest również odpowiednia higiena jamy ustnej, która powstrzymuje rozwój niektórych zmian chorobowych. Gdy powierzchnia języka nie wykazuje zmian, wówczas stomatolodzy zalecają również czyszczenie jego powierzchni specjalną skrobaczką. Niektóre ze zmian, jak np. bolesne afty, znikają samoistnie.

Artykuł powstał przy współpracy z https://medens.pl